Szukaj

Spodziectwo

Podziel się
Komentarze0

To wada rozwojowa cewki moczowej. Polega na niedorozwoju obwodowego odcinka cewki moczowej, tzn. ujście zewnętrzne cewki znajduje się między żołędzią a kroczem, a nie na żołędzi, jak to powinno być przy prawidłowej budowie anatomicznej. Wyróżniamy spodziectwo: zażołędne, prąciowe przednie, prąciowe środkowe, prąciowe tylne, kroczowe i mosznowe, żołędziowe, rowkowe, kątowe tj. prąciowo-mosznowe.

Im dłuższego odcinka cewki brakuje, tym wada jest poważniejsza. Najczęściej występują postaci żołędziowe i rowkowe, które są postaciami najlżejszymi i stanowią ok.87% przypadków. W tych postaciach ujście zewnętrzne cewki moczowej znajduje się w okolicy rowka zażołędnego. Postać prąciowa dotyczy ok. 10% chorych. W tej postaci ujście cewki położone jest w granicach od rowka zażołędnego do kąta prąciowo-mosznowego. Postacie spodziectwa mosznowego i kroczowego to najcięższe przypadki i dotyczą 3% chorych. W tych postaciach ujście cewki położone jest albo w obrębie moszny, albo w obrębie krocza. Co ważne, obydwie te postaci spodziectwa mogą rodzić wątpliwości co do przynależności płciowej urodzonego dziecka, zwłaszcza w przupadku braku jąder w mosznie. Podział ten zależy od stopnia wady.

Leczenie: Operacja powinna być przeprowadzona jak najszybciej, aby uniknąć powstania kompleksów u małego pacjenta. Aktualnie uważa się wiek 6-24 miesięcy za najdogodniejszy do przeprowadzenia chirurgicznej korekty wady. W późniejszym wieku chłopcy są świadomi znaczenia swoich narządów płciowych, a także ich funkcji. Najlepiej, aby dziecko w ogóle nie pamiętało zabiegu i faktu, że ich genitalia miały jakąś dysfuknkcję. Operacja w późniejszym wieku naraziłaby dziecko na niepotrzebny stres.

Rodzice w czasie kąpieli i pielęgnowania dzieci powinni zwracać uwagę na budowę i kształt prącia dzieci. W razie jakichkolwiek wątpliwości konieczny jest kontakt z urologiem. Wcześnie rozpoznaną wadę można trwale wyleczyć chirurgicznie. Spodziectwo występuje na 1:250-1:300 żywych urodzeń chłopców. Większym ryzykiem spodziectwa są obarczone dzieci, w których rodzinach spodziectwo występuje. Spodziectwo ma też związek z przestrzeganiem przez matkę diety wegetariańskiej w pierwszych 6 miesiącach ciąży, zażywaniem żelaza w ciąży, a także zachorowaniem na grypę w pierwszym trymestrze ciąży oraz z bardzo młodym i ze starszym wiekiem matki, a także z niewydolnością łożyska. Co ważne, nieprawidłowości w budowie wynikające ze spodziectwa są powodem zaburzeń związanych z oddawaniem moczu. Istotne jest to, że spodziectwo może też być powodem nasilających się problemów adaptacyjnych u dziecka, np. w przedszkolu. Nieleczone lub niewyleczone przypadki wywołują problemy psychologiczne, szczególnie uciążliwe u chłopców w wieku dojrzewania, a także prowadzą do powstania kompleksów i depresji.

Wyróżnia się także spodziectwo żeńskie, które polega na przemieszczeniu ujścia zewnętrznego cewki do tyłu względem normalnego położenia. Czasami spodzietwo żeńskie ma postać ujścia cewki na przedniej ścianie pochwy.