Szukaj

Stulejka

Podziel się
Komentarze0

Stulejka to zwężenie otworu napletka, co w konsekwencji uniemożliwia odsłonięcie żołędzi prącia.   Dolegliwości

W stulejce napletek jest na końcu tak zwężony, że nie daje się go ściągnąć z żołędzi. Skutkiem tego między napletkiem a żołędzia może gromadzić się ciastowata wydzielina, która niekiedy utrudnia nawet wydalanie moczu.

U małych dzieci występuje długi ryjkowaty napletek, który zwykle jest odprowadzalny, ale wymaga przestrzegania zasad higieny, polegających na odprowadzaniu napletka, umyciu żołędzi prącia oraz usunięciu mastki z rowka zażołędnego.

Przyczyny

Stulejka może być wrodzona, bywa również następstwem stanu zapalnego lub "bliznowatego" wygojenia drobnych zranień.

Ryzyko zachorowania


W przypadku noworodka i niemowlęcia zwężenie napletka jest zjawiskiem normalnym. Jego część jest "sklejona" z żołędzia. W ciągu drugiego, najdalej trzeciego roku życia dziecka udaje się zwykle łatwo go ściągnąć.

U dorosłych mężczyzn stulejka najczęściej związana jest również z nieprzestrzeganiem zasad higieny osobistej, co prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych napletka, które gojąc się przez bliznowacenie powodują całkowitą nieodprowadzalność napletka. Stan taki znacznie utrudnia stosunki płciowe, a także wytrysk nasienia, oraz jeśli przez dłuższy czas nie zostanie podjęte leczenie chirurgiczne może doprowadzić do zmian nowotworowych w obrębie prącia.

Zapobieganie

W przypadku noworodka i niemowlęcia nie wolno nigdy ściągać w brutalny sposób napletka. Próby stopniowego ściągania i tym sposobem "poszerzania" napletka powodują drobne pęknięcia, które bliznowaciejąc, prowadzą do prawdziwego zwężenia.

Leczenie stulejki u dzieci sprowadza się do leczenia stanu zapalnego oraz przestrzegania higieny. U dzieci starszych i u dorosłych konieczne jest operacyjne leczenie stulejki, które zwykle polega na usunięciu zwężonej części napletka i wytworzeniu szerokiego, dobrze odprowadzalnego napletka, tak aby żołądź prącia była odsłanialna