Szukaj

Wnętrostwo

Podziel się
Komentarze0

Brak jądra w worku mosznowym nazywany jest wnętrostwem. Zstępowanie jąder to proces kończący się w ostatnich tygodniach życia płodowego, dotyczący ok. 1/3 wcześniaków oraz co dwudziestego płodu donoszonego. Około 1 roku życia u większości chłopców jądra samoistnie zstępują.

Zwykle prawidłowo jądra są w worku mosznowym już w momencie urodzenia. Jeśli więc w worku mosznowym nie stwierdza się jąder, konieczna jest wizyta u lekarza. Czasami brakuje obu jąder a czasami tylko jednego. Leczyć wnętrostwo należy po ukończeniu 12 miesiąca życia, ponieważ w ciągu pierwszego roku życia zdarza się stopniowe zstępowanie jądra. Leczenie wnętrostwa nie może trwać dłużej niż do 24 miesiąca życia, gdyż dłuższe przebywanie jąder poza workiem mosznowym negatywnie wpływa na ich rozwój.

Wnętrostwu często współisnieje z innymi chorobami. Wnętrostwo grozi powstawaniem nowotworów po 20 roku życia - ponad 10% wszystkich nowotworów jąder dotyczy właśnie jąder niezstąpionych. Jednakże sprowadzenie jądra zwykle nie zapobiega powstawaniu nowotworu. Wnętrostwo grozi także większym ryzykiem skrętu jądra, powstaniem przepukliny pachwinowej w 90% przypadków, spodziectwa oraz zaburzeń różnicowania płci. Leczenie i nieleczenie wnętrostwa grozi wystąpieniem niepłodności. Dotyczy ona nawet 70% nieleczonych mężczyzn z wnętrostwem jednostronnym i do 100% z wnętrostwem obustronnym. W 50% przypadków operowanych z powodu wnętrostwa jednostronnego i w 25% z wnętrostwem obustronnym można stwierdzić prawidłową ilość plemników w nasieniu.


Przyczyny wnętrostwa mogą być genetyczne, endokrynologiczne, mechaniczne, czyli zbyt krótki powrózek nasienny, wąski kanał pachwinowy, słaby lub zbyt długi jądrowód. Zatrzymanie jądra na drodze zstępowania może dotyczyć jamy brzusznej, kanału pachwinowego oraz dcinka przedmosznowego. Można wyczuć dotykiem w mosznie tylko jedno jądro, albo że moszna jest pusta - czyli wnętrostwo obustronne. Najczęściej ten brak jądra jest stwierdzany przez rodziców, a także podczas badań okresowych. Wymagana jest wizyta u chirurga dziecięcego. Dokładne zlokalizowanie jądra jest możliwe na podstawie badania ultrasonograficznego. Wnętrostwo jednego jądra może źle wpływać na prawidłowo rozwinięte i umiejscowione drugie jądro, powodując zaburzenia jego czynności. W przebiegu wnętrostwa może pojawić się skręt jąder, który przez dłuższy czas może rozwijać się niezauważony. Dzieci z wnętrostwem często cierpią na zaburzenia psychiczne. Leczenie zachowawcze u małych chłopców: podawanie preparatów hormonalnych, np. ludzkiey gonadotropina kosmówkowej, w celu pobudzenia rozwoju jąder i spowodowanie jego zstąpienia. Jeśli takie leczenie nie odnosi skutków lub pojawia się ektopia jądra, koniecznie jest leczenie operacyje.