Szukaj

Wodniak jądra

Podziel się
Komentarze0

Kiedy moszna zwiększa swoją zawartość na skutek nagromadzenia się płynu w osłonkach jądra, mówimy wtedy o wodniaku jądra. Wodniak jądra może wynikać z zapalenia jądra lub najądrza, urazu jądra, a także nowotworu jądra. Wodniak jądra to rozdęty, gładki twór, który można podświetlić, a światło równomiernie przez niego przechodzi. Dotykiem można wyraźnie wyczuć chłebotanie wodniaka. Wodniak objawami może przypominać przepuklinę mosznową, dlatego konieczne jest badanie ultrasonograficzne moszny.

Istnieją wodniaki wrodzone i nabyte. Wodniak wrodzony u dzieci to przypadek nagromadzenia się płynu z jamy otrzewnej. Skóra na powiększonej mosznie w wodniaku wrodzonym jest gładka i nie boli, nie jest też zaczerwieniona. Rozróżniamy też wodniaki komunikujące i niekomunikujące. Wodniak komunikujący kiedy jądro zstępuje pod koniec życia płodowego do moszny i ciągnie za sobą wyrostek pochwowy otrzewnej. U niemowląt wyrostek ten pozostaje otwarty, w wyniku czego płynu pomiędzy osłonkami jądra a jamą otrzewnej może się swobodnie przemieszczać. Wodniak komunikujący może zmieniać objętość pod wpływem aktywności dziecka, zmiany pozycji ciała. Jeżeli otwarty wyrostek jest szeroki, grozi to wchodzeniem w niego jelit, co prowadzi do powstania przepukliny pachwinowej. Zdarza się także, że wodniaku zostają samoistnie wchłonięte, a dzieje się to zazwyczaj około 12 miesiąca życia. W takich przypadkach kanał komunikacji sam zarasta. Szacuje się, że nawet 80% wodniaków rozpoznanych w pierwszych 12 miesiącach życia ulega samoistnemu zanikowi. Jeżeli jednak kanał komunikacji zarósł, a wodniak nie został samoistnie wchłonięty, mówimy wówczas o wodniaku niekomunikującym.


Wodniak jądra wrodzony występuje u ok. 6 proc. noworodków. Różnicując wodniaki wrodzone i nabyte należy uwzględnić wiek chorego, gdyż wrodzone wodniaki są rozpoznawane u noworodków i dzieci, a wodniaki nabyte dotyczą zazwyczaj dorosłych mężczyzn. Charakterystyczną cechą wodniaków jest to, iż mogą się pojawić po dłuższej aktywności fizycznej, a także w okresie przeziębień, biegunek i innych infekcji, kiedy otrzewna zaczyna produkować więcej płynu.