Szukaj

Zapalenie jajników i jajowodu

Podziel się
Komentarze0

To, co w potocznym języku jest określone jako zapalenie jajnika, w rzeczywistości prawie zawsze jest zapaleniem jajowodu. charakteryzuje się najczęściej obustronnym bólem w podbrzuszu, który często jest asymetryczny i może promieniować do pachwiny, a nawet w kierunku uda, kolana lub do okolicy lędźwiowej. Czasem towarzyszy mu wysoka gorączka.

Inne nazwy choroby: Zapalenie przydatków;
Przyczyny

Wstępujące zakażenie z pochwy lub jamy macicy. Częstą przyczyną są zakażenia dwoinką rzeżączki i chlamydiami. Zapalenie jajnika dotyczy jego zewnętrznej osłonki.

Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą wstępującą (w 90% przypadków) - poprzez pochwę, szyjkę i błonę śluzową macicy. Sprzyjają temu sytuacje, w których jest rozwarte ujście zewnętrzne kanału szyjki macicy, a współistniejące środowisko ułatwia przenoszenie się drobnoustrojów (krew, wydzielina). Dotyczy to takich sytuacji jak:

  • miesiączka,

  • poronienie i poród przedwczesny,

  • poród i połóg,

  • wyłyżeczkowanie jamy macicy (zwłaszcza podczas przerywania ciąży),

  • obecność wkładki wewnątrzmacicznej,


  • niektóre zabiegi ginekologiczne.


Możliwe jest też zakażenie drogą zstępującą (10% przypadków), gdzie poprzez krew z innych ognisk zapalnych (migdałki, zatoki, zęby) lub chorób zakaźnych (np. gruźlica, angina) bakterie przenoszą się na przydatki. Czasami dzieje się tak również w wyniku toczącego się w otrzewnej lub jelitach procesu zapalnego (wyrostek robaczkowy, uchyłkowatość esicy, choroba Crohna).

Możliwe następstwa i powikłania

Zapalenie jajowodów może ograniczyć ruchomość strzępków lejka, co powoduje trudności w „wyłapaniu” komórki jajowej;. Może też powodować zlepienie ścian jajowodów i w ten sposób upośledza lub uniemożliwia transport komórki jajowej, co z kolei zwiększa ryzyko ciąży jajowodowej. Przy niewłaściwym leczeniu może się rozwinąć zapalenie otrzewnej lub ropień jajnika i jajowodu, który musi być usunięty operacyjnie wraz z całym chorym narządem. Przewlekłe zapalenie jajnika może powodować powstawanie torbieli. Późnym następstwem wymienionych zmian chorobowych jest często bezpłodność.

Nieleczone zapalenie przydatków zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej.  Dlatego gdy bólom podbrzusza towarzyszy wysoka gorączka, przyspieszone tętno, często obfite, ropne upławy, trzeba iść do ginekologa!

Kiedy do lekarza?
  • W razie zmiany charakteru wydzieliny z pochwy lub zwiększenia jej ilości.
  • Natychmiast w razie niewyjaśnionych bólów w podbrzuszu, szczególnie jeśli towarzyszy im gorączka.