Zakażenie chlamydią i ureaplazmą
Zakażenie chlamydiami jest bardzo częstą chorobą przenoszoną drogą płciową, około dziesięciu razy częstszą niż rzeżączka.
U mężczyzn zwykle siedem do czternastu dni po zakażeniu pojawia się częste i bolesne parcie na mocz, uczucie pieczenia w cewce moczowej, śluzowo-ropny wyciek z cewki. Częstym objawem jest występujące rano "sklejenie" ujścia cewki moczowej.
Zobacz również:
- Chlamydia trachomatis - to dotyczy każdej z nas
- Objawy kiły
- Choroby przenoszone drogą płciową a ciąża
- Świerzb
- Menopauza po męsku! Jak przebiega klimakterium u mężczyzn?
- Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak sobie z nim radzić?
- Leczenie guza gruczołu krokowego
- Jak zapobiegać nowotworowi gruczołu krokowego
W przypadku stosunku oralnego rzadko dochodzi do zapalenia jamy ustnej, a w przypadku stosunku analnego do zapalenia odbytnicy.
Najczęstszym następstwem w przypadku kobiet jest zakażenie narządów miednicy malej; wskutek zapalenia jajowodów może dojść do niepłodności. Może tez dojść do zapalenia torebki wątrobowej, gruczołu Bartholina i zapaleń stawów.
W 40% porodów zostaje zakażone dziecko. Dlatego ciężarne badane są w kierunku chlamydii. U noworodków infekcja powoduje zapalenie spojówek, rzadziej płuc.
W przypadku mężczyzn zakażenie chlamydiami jest najczęstszą przyczyną zapalenia najądrzy i gruczołu krokowego przed trzydziestym piątym rokiem życia.
Aby zapobiec zachorowaniu należy podczas stosunków płciowych stosować prezerwatywy.