Szukaj

Opryszczka w nosie

Podziel się
Komentarze0

Opryszczkę w nosie wywołuje wirus HSV-1 (Herpes simplex typ I), za którego sprawą doświadczamy tradycyjnej opryszczki na ustach. Herpes Simple, zwany również wirusem opryszczki pospolitej, przenosi się drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni.

Objawy opryszczki w nosie

Opryszczka pojawia się zwykle w okolicach ust i nosa. Opryszczka w nosie objawia się pieczeniem, świądem i uczuciem mrowienia w nosie. Podczas opryszczki, w naszym nosie powstają małe pęcherzyki, wypełnione płynem, które pękając tworzą bolesne ranki, które długo się goją.

Przyczyny opryszczki w nosie

Wirus opryszczki jest o tyle nieprzyjemną dolegliwością, że nigdy nie wiemy, kiedy się uaktywni. Jest on bowiem utajony – pozostaje w organizmie uśpiony przez dłuższy czas. Kiedy jesteśmy osłabieni, złapiemy przeziębienie lub kilkudniową grypę, wirus uaktywnia się i objawia się opryszczką w nosie lub w okolicach warg. Ryzyko uaktywnienia wirusa zwiększa się również podczas zwiększonego poziomu stresu, przy odchudzaniu a nawet w czasie przemęczenia.

Badania pokazują, że ponad 80% Polaków nosi w sobie uśpiony wirus opryszczki.

Opryszczka w nosie - jak się przed nią bronić?

Tak naprawdę trudno jest się chronić przed wirusem opryszczki. Lekarze wskazują stosowanie profilaktyki w przypadku wirusa opryszczki. Należy przede wszystkim dbać o dietę, która powinna być racjonalna i pełna witamin. Kolejnym ważnym punktem jest unikanie stresu i wysypianie się. Należy nie wyziębiać organizmu – ciepło ubierać się w zimie. Oprócz tego, wskazany jest częsty wysiłek fizyczny, który pomaga wzmocnić kondycję i odporność. Powinniśmy również unikać nadmiernego opalania.

Leczenie opryszczki w nosie

Leczenie opryszki w nosie jest trudnym zadaniem. Nie istnieje skuteczne lekarstwo, które pomoże raz na zawsze pozbyć się tego wirusa. Jedyne co możemy zrobić to leczyć się doraźnie lekami, które zawierają takie substancje jak famcyklowir, walacyklowir, acyklowir i pencyklowir oraz pasty i maści na bazie cynku. Można dodatkowo stosować witaminy z grupy B, powinno się natomiast unikać antybiotyków, które mogą niepotrzebnie przedłużyć leczenie. Warto skorzystać także z domowych sposobów na opryszczkę.

Autor: Paulina Wójcik

Komentarze do: Opryszczka w nosie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz