Ospa
Jest jedną z bardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego. Charakteryzuje się wysypką pęcherzykową i wysoką gorączką. U dzieci przebiega zazwyczaj łagodnie u dorosłych może mieć przebieg ciężki. Wirus szerzy się najczęściej drogą kropelkową wnikając do organizmu przez błonę śluzową górnych dróg oddechowych.
Okres wylęgania wynosi 14-15 dni.
Ospa często rozpoczyna się objawami zwiastującymi:
- złym samopoczuciem,
- bólami głowy, gorączką,
- niekiedy rumieniową, przemijającą wysypką.
Po tym etapie zaczyna się okres wykwitów - drobnych czerwonych plamek obecnych na tułowiu,twarzy i w odróżnieniu od innych chorób wysypkowych na owłosionej skórze głowy. W ciągu kilkunastu godzin wykwity przechodzą przez kolejne stadia rozwoju od czerwonej plamki, przez grudkę do powstania pęcherzyka otoczonego czerwoną obwódką. Pęcherzyki na początku są wypełnione jasnym płynem który po pewnym czasie mętnieje.
Wykwity obejmują także błony śluzowe
Kolejnym etapem jest przekształcanie się pęcherzyków w strupki, których większość oddziela się w 10-14 dobie. Po ich odpadnięciu pozostają blizny, otoczone często brązową obwódką. W ciężkich przypadkach może wystąpić wysypka krwotoczna.
Częstym powikłaniem, szczególnie u dzieci, jest zakażenie skóry. U dorosłych palących papierosy może wystąpić ospowe zapalenie płuc o bardzo ciężkim przebiegu.
Zakaźność utrzymuje się na dwa dni przed pojawieniem się wysypki do momentu odpadnięcia strupków.