Wąglik
Jest to choroba odzwierzęca, przebiegająca pod trzema postaciami - skórną, oddechową i pokarmową. wywołana jest przez laseczke wąglika (Bacillus anthracis), która charakteryzuje się zdolnością do wytwarzania, przy dostepie tlenu, form przetrwalnikowych. Formy te mają wyjątkową odporność na wszystkie środki dezynfekcyjne., kwasy i zasady, promieniowanie jonizujące i ogrzewanie. Można je zniszczyć jedynie w temperaturze 100 st. C.
Jeżeli do zakażenia dochodzi przez skórę wąglik rozwija się jako:
- Krosta złośliwa (pustula maligna) - Po okresie wylęgania trwającym około 7 dni w miejscu wtargnięcia laseczki wąglika pojawia się plamka przekształcająca się w grudkę a następne w pęcherzyk wypełniony płynem surowiczym lub krwistym często z ciemnym punktem w środku. Następnie tworzy się owrzodzenie pokryte czarnym strupem a skóra wokół niego staję się zaczerwieniona. Zmianom tym mogą towarzyszyć zmiany ogólne w postaci stanów gorączkowych z dreszczami, bólem głowy i zapalenie okolicznych naczyń i węzłów chłonnych.
- Obrzęk złośliwy (oedema malignum) - W niektórych przypadkach w przebiegu postaci skórnej zakażenia nie dochodzi do powstania czarnej krosty, z miany miejscowe wystęlpują w postaci znacznego obrzęku okolicznych tkanek. W tych przypadkach skóra przyjmuje charakterystyczną fioletową barwę.
Zobacz również:
Leczenie polega na podaniu penicyliny w dawkach uzależnionych od postaci choroby. Niekiedy podaje się tetracykliny lub chloramfenikol. W przypadkach, kiedy leczenie jest włączone zbyt późno najczęśćiej z powodu mylnego rozpoznania często dochodzi do zgonu pacjenta.