Szukaj

Włosogłówczyca

Podziel się
Komentarze0

Włosogłówka ludzka to nicień, mały robak obły, pasożyt jelita grubego człowieka, spotykany nawet u kilkunastu procent ludzi. Występuje w klimacie ciepłym i suchym. Jego długość może wynosić od 30 do 50 mm, samce są nieco mniejsze od samic. Nitkowatą częścią przednią robaki wnikają w błonę śluzową jelit (ślepego lub grubego) i w ten sposób czerpią pożywienie. Żywią się krwią, co może powodować anemię. Włosogłówka może żyć do 5 lat. Dojrzałe samice składają 2000-5000 jajeczek na dzień. Jajeczka, które wraz z kałem żywiciela wydostają się na zewnątrz, nie mają zdolności zarażania zaraz po wydaleniu, ale na przestrzeni 3 tygodni, przy dostępie do tlenu i w warunkach wilgotnych, jajeczka dojrzewają i mogą zarażać. Czas rozwoju zarodka, który w początkowym etapie musi przebiegać w środowisku zewnętrznym poza organizmem żywiciela, trwa od 10 dni do nawet kilku miesięcy i zależy od temperatury otoczenia. Larwa znajdująca się w jajeczku żyje nawet przez kilka miesięcy.

Człowiek zaraża się, tak jak przy innych pasożytach, połykając przez przypadek dojrzałe jajeczka z rozwiniętymi w nich larwami, najczęściej za pośrednictwem brudnych rąk, nie mytych warzyw i owoców, pijąc zanieczyszczoną wodę. W przewodzie pokarmowym larwa zrzuca otoczkę jajową i dociera do jelita grubego. Tam w ciągu 4-5 tygodni osiąga dojrzałość płciową. włosogłówki pasożytują zazwyczaj w większych grupach, a w niektórych zarażeniach stwierdza się nawet ponad 1000.

Objawy

Zobacz również:



Obecności pasożyta w organizmie zależą od stopnia inwazji. Niewielka liczba włosogłówek nie daje żadnych objawów chorobowych. Intensywna inwazja objawia się reakcjami alergicznymi, bólami brzucha w okolicach jelita ślepego, śluzowymi biegunkami z krwią, nudnościami i wymiotami, wzdęciami niezależnymi od jedzenia, bólami i zawrotami głowy, nadpobudliwością nerwową, postępującym osłabieniem, wychudzeniem i niedokrwistością.

Rozpoznanie: badania na obecność jaj włosogłówki w kale. Obecności samych robaków zazwyczaj nie stwierdza się w kale, gdyż włosogłówki przytwierdzają się mocno włosowatą częścią do ścian jelita.

Leczenie: trudne ponieważ te robaki głęboko wnikają w ścianę jelita oraz są bardzo odporne na stosowane leki.

Zapobieganie: przestrzeganie higieny osobistej, zabezpieczenie ziemi i wody przed jajami włosogłówki, mycie warzyw oraz owoców, tępienie much.