Zgorzel gazowa
Ciężkie zakażenie przyranne, odmiana zgorzeli wilgotnej. Spowodowane zatruciem toksyną beztlenowych laseczek zgorzeli gazowej, przebiega z rozległym obrzękiem i martwicą tkanek oraz z wytwarzaniem gazu gnilnego pod skórą. Rozwija się w rozległych zranieniach, które powodują znaczne zniszczenia i niedokrwienia tkanek. Toksyny laseczki zgorzeli gazowej działają niszcząco na tkanki, powodując fermentację. Objawy zakażenia występują po 4-5 dniach od przedostania się drobnoustrojów do rany.
Zakażenie objawia się silnym bólem w okolicach rany, obrzękiem i sączącą się z rany wydzieliną w kolorze krwistobrunatnym o charakterystycznym zapachu gnilnym. W tkankach otaczających ranę, które wydają charakterystyczne trzeszczenie przy dotyku, można wyczuć pęcherzyki z gazem gnilnym i posokowatym płynem. Gaz ten jest widoczny także w badaniu RTG. Pozostała część zranionej zakażonej kończyny jest zimna i nie można wyczuć tętna. Pojawiają się także ogólne objawy zatrucia toksynami: gorączka, osłabienie, żółta skóra, czasem nieżyt żołądkowo-jelitowy, przyspieszenie tętna, przyspieszenie oddechu, spadek ciśnienia krwi, zamroczenie oraz utrata świadomości. Toksyny laseczki zgorzeli gazowej uszkadzają narządy, serce i nerki, prowadząc do śmierci
Laseczki zgorzeli wydzielają wiele toksyn i są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie. Żyją w ziemi, wodzie, przewodzie pokarmowym zwierząt. Rozróżniamy bakterię Clostridium perfringens, Clostridium novyi, Clostridium septicum, Clostridium heamoliticum. Rosną i rozwijają się one błyskawicznie w środowisku ubogim w tlen. Spożycie żywności zanieczyszczonej laseczką zgorzeli gazowej może wywołać ostre zatrucie wymioty i biegunkę.
Leczenie: intensywnie w szpitalu. Nieleczone zakażenie kończy się śmiercią. Polega na podawaniu antybiotyków, leczeniu chirurgicznym. Czasem amputacja.
Komentarze do: Zgorzel gazowa