Szukaj

Ankylostomoza

Podziel się
Komentarze0

Ankylostomoza nazywana też chorobą tęgoryjcową, tęgoryjczycą albo anemią górnikow (rozpoznana w po wojnie na obszarze kopalń śląskich). Wywołana jest przez tęgoryjca dwunastnicy. Występuje bardzo rzadko. W swoim rozwoju potrzebuje odpowiednich warunków (temperatura, wilgotność), dlatego występuje w kopalniach.

Tęgoryjec dwunastnicy jest mały, przeciętna długość jego ciała wynosi ok. 15 mm. Samica tęgoryjca składa do 10 000 jajeczek. Z jajeczek w odpowiednich warunkach rozwijają się larwy. Larwy te żyją w ziemi, a jeśli po 5-6 dniach uda im się dostać na skórę człowieka, przenikają wtedy błyskawicznie do naczyń chłonnych i krwionośnych człowieka. Stamtąd
wędrują do serca i narządów oddechowych, a potem tchawicą i jamą ustną docierają do przewodu pokarmowego.

Objawy

Najpierw pojawiają się objawy miejscowe: zapalenie skóry związane z przenikaniem przez nią larw do naczyń. Objawy ogólne pojawiają się w czasie wędrówki larw poprzez organizm człowieka. Trzecia faza to pobyt pasożytów w jelitach, kiedy przyczepiają się one „zębami” do błony śluzowej jelita, uszkadzają ją i wywołują przewlekłe krwawienie i postępującą niedokrwistość - tęgoryjec dwunastnicy żywi się krwią gospodarza. Wydzielina tych pasożytów utrudnia krzepnięcie krwi, więc wywołują one przedłużone krwawienie z uszkodzonej błony śluzowej jelit. Oprócz tego, jeden tęgoryjec wypija dziennie ok. 1 ml krwi, a więc w przypadku intensywnego zarażenia (kilkaset a nawet kilka tysięcy osobników), może szybko pojawić się niedokrwistość i hipereozynofilia. Poza tymi objawami zarażenia, pojawiają się także, jak we wszystkich parazytozach, bóle brzucha, zaburzenia pracy żołądka i jelit, postępujące osłabienie, chudnięcie.

Zobacz również:



Rozpoznanie: stwierdzenie jaj tęgoryjca w kale lub założenie hodowli i stwierdzenie w niej larw.

Leczenie u lekarza. Należy objąć nadzorem sanitarnym środowisko, w którym wystąpiło zarażenie.