Szukaj

Ból zęba

Podziel się
Komentarze1

Zazwyczaj przyczyną bólu zęba jest rozwijający się w jego obrębie stan zapalny: Zapalenie wierzchołka korzenia zęba: ropień, ziarniniak, przetoki, torbiel.

Dolegliwości:

Chory ząb jest wrażliwy na opukiwanie i/lub nagryzanie. Ból pul­suje zgodnie z rytmem tętna i staje się coraz silniejszy. Przebicie się treści zapalnej z okolicy okołowierzchołkowej poprzez kość na zewnątrz może być przyczyną powstania ropnia w obrębie po­liczka, języka, podniebienia lub zatoki szczękowej. U dzieci otwarcie się ropnia następuje najczęściej samoistnie. Ropne na-cieczenie tkanek miękkich powoduje obrzęk policzka. Obrzęki mogą występować także w okolicy dna jamy ustnej, szczęki, a także na podniebieniu. Nie zawsze są one bolesne, czasem jednak towarzyszy im gorączka. Niekiedy, szczególnie często u dzieci, proces zapalny toruje sobie drogę na zewnątrz błony śluzowej jamy ustnej, wytwarzając kanał zwany przetoką. Wycieka z niej ciągle ropa; zmiana tego rodzaju jednak nie boli.


Przyczyny: nie leczona próchnica zębów

Zapalenie miazgi zęba:

Dotychczas odczuwany ból zęba staje się świdrujący, tętniący, tępy, ulega rozprzestrzenieniu. Może wystąpić obrzęk policzka i powiększenie węzłów chłonnych w okolicy podżuchwowej i na szyi. Ból zęba prawie zawsze wymaga szybkiej interwencji stomatologicznej. Do czasu jej uzyskania można z wątpliwym skutkiem zażyć któryś ze środków przeciwbólowych z domowej apteczki. Jeśli bólowi towarzyszy gorączka i obrzęk, to należy pilnie skontaktować się ze stomatologiem.

Możliwe następstwa i powikłania:

ząb może obumrzeć, a zakażenie może objąć kość. Martwy ząb staje się ogniskiem, które powoduje zmniejszenie odporności.

Działania profilaktyczne. Należy przypomnieć, iż najskuteczniejszą ochroną przed niespodziewanym bólem zęba są systematyczne działania, takie jak:
  • codzienne utrzymywanie jamy ustnej w czystości,
  • regularne - w odstępach co najmniej półrocznych - kontrolowanie stanu uzębienia u stomatologa.