Szukaj

Nadwrażliwość zębiny

Podziel się
Komentarze1

Nadwrażliwość zębiny jest dość powszechnym i poważnym problemem. Objawia się czasami bardzo silnym bólem, który pojawia się na skutek działania bodźców termicznych: zimnych i gorących, np. jedzenia lodów bądź picia gorącej herbaty, także na skutek działania bodźców mechanicznych jak np. mycie zębów zbyt twardą szczotką, jak również na skutek działania bodźców chemicznych, np. pod wpływem słodkiego bądź kwaśnego jedzenia.

Powodem nadwrażliwości jest odsłonięcie kanalików zębinowych. Naturalną ochroną zębiny są szkliwo i dziąsła. W przypadku ich uszkodzenia, odsłonięte kanaliki zębinowe są narażone na działanie bodźców powodujących ból. Nadwrażliwość zębiny dotyczy w głównej mierze powierzchni policzkowych w okolicach szyjek zębów przedtrzonowych oraz kłów, a także okolicy miazgi zęba, płytkich ubytków w zębach przednich, ubytków klinowych, zbyt wcześnie startych powierzchni zgryzowych, połączenia między szkliwem a zębiną, miejsc przylegania aparatów ortodontycznych do zębów, a także urazy oraz pęknięcia. Skutki leczenia nawrażliwości zębiny zależą od nawyków higienicznych i dietetycznych. Częste jedzenie cytrusów, picie soków cytrusowych oraz napojów gazowanych powoduje utratę szkliwa, cementu korzeniowego, a w efekcie otwieranie się kanalików zębinowych. Dlatego też nie można myć zębów bezpośrednio po kwaśnych posiłkach, gdyż zwiększa to utratę tkanki.


Leczenie:
fluorkowy żel do nakładania na zęby, płukanka fluorkowa. Stosowanie past do zębów o małą zawartością składników ściernych, płukanie jamy ustnej siarczkowo-siarkowodorowymi wodami mineralnymi, używanie past do zębów zawierających związki fluoru, chlorek strontu, syntetyczny bioceramiczny hydroksyapatyt.