Szukaj

Przyzębica

Podziel się
Komentarze0

Bez zapalenia dochodzi do zmian zanikowych w obrębie części kostnych łuków szczękowych. Częstość występowania przyzębicy zwiększa się z wiekiem. Bardzo bolesne jest rzadziej występujące ostre ropne zapalenie przyzębia, powodujące niszczenie tkanek. Choroba ta dotyka przeważnie osoby w młodym wieku.

To choroba tkanek przyzębia. Tylko 1 proc. jej przypadków wynika z zaburzeń hormonalnych, ciąży, zatrucia metalami ciężkimi lub przyjmowania niektórych leków (przeciwpadaczkowych, immunosupresyjnych, przeciw nadciśnieniu tętniczemu, białaczkom, miejscowym uczuleniom). Jej bezpośrednią przyczyną jest zła higiena jamy ustnej i stan zapalny wywołany przez bakterie, które gromadzą się między dziąsłami a zębami. Z resztek jedzenia tworzy się płytka nazębna i szczelnie oblepia zęby. Jeżeli nie jest starannie usuwana, pod wpływem bakterii, które mamy w ustach, twardnieje i tworzy kamień nazębny. Proces ten rozpoczyna się w ciągu zaledwie godziny od posiłku, a jeszcze szybciej, gdy palimy papierosy, mamy próchnicę, źle dopasowaną protezę, wady zgryzu lub źle założone plomby. Jeżeli przez cztery dni nie umyjemy zębów, rozwinie się zapalenie dziąseł.


Zapobieganie

Systematyczna właściwa pielęgnacja zębów.

Lekarz stomatolog koniecznie powinien systematycznie usuwać kamień nazębny znajdujący się zarówno powyżej, jak i poniżej brzegu dziąseł, ponieważ sprzyja on powstawaniu chorób przyzębia. Usuwanie kamienia nazębnego za pomocą urządzeń ultradźwiękowych lub manualnie powinno być wykonywane w czasie każdej wizyty u stomatologa. Niestety, postępowanie takie nie stanowi jak dotąd reguły.

Po usunięciu kamienia dokonuje się wypolerowania szkliwa za pomocą pasty czyszczącej i obrotowych szczoteczek lub gumek.

Zabieg taki umożliwia usunięcie przebarwień wywołanych piciem herbaty lub paleniem tytoniu.

Możliwe następstwa i powikłania:


Zapalenie przyzębia i przyzębica:

Występuje zanik kości w obrębie łuków szczękowych, rozchwianie się i wypadanie zębów.

Ostre ropne zapalenie przyzębia:

Ogólnie złe samopoczucie.

Leczenie

Nie ma skutecznych leków przeciw chorobom przyzębia. Pomóc może jedynie leczenie chirurgiczne, a następnie rygorystyczne przestrzeganie higieny jamy ustnej.

Leczenie chorób przyzębia wymaga wielu wizyt. Tkanki zmienione zapalnie usuwa się chirurgicznie, a korzenie zęba oczyszcza się poprzez wyłyżeczkowanie. Zabieg taki jest bolesny i dlatego przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym; w trakcie zabiegu występuje silne krwawienie z dziąseł.

Po zabiegu szyjki zębów pozostają nadwrażliwe przez kilka

Komentarze do: Przyzębica

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz