Przyzębica
Bez zapalenia dochodzi do zmian zanikowych w obrębie części kostnych łuków szczękowych. Częstość występowania przyzębicy zwiększa się z wiekiem. Bardzo bolesne jest rzadziej występujące ostre ropne zapalenie przyzębia, powodujące niszczenie tkanek. Choroba ta dotyka przeważnie osoby w młodym wieku.
Zobacz również:
- Na czym polega leczenie kanałowe?
- Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?
- Bruksizm – dlaczego nocą zgrzytamy zębami?
- Bruksizm – leczenie nocnego zgrzytania zębami
- Zabiegi dentystyczne w ciąży
- Leczenie kanałowe - wskazania i przebieg
- Urazy jamy ustnej u dzieci
- Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku
Zapobieganie
Systematyczna właściwa pielęgnacja zębów.
Lekarz stomatolog koniecznie powinien systematycznie usuwać kamień nazębny znajdujący się zarówno powyżej, jak i poniżej brzegu dziąseł, ponieważ sprzyja on powstawaniu chorób przyzębia. Usuwanie kamienia nazębnego za pomocą urządzeń ultradźwiękowych lub manualnie powinno być wykonywane w czasie każdej wizyty u stomatologa. Niestety, postępowanie takie nie stanowi jak dotąd reguły.
Po usunięciu kamienia dokonuje się wypolerowania szkliwa za pomocą pasty czyszczącej i obrotowych szczoteczek lub gumek.
Zabieg taki umożliwia usunięcie przebarwień wywołanych piciem herbaty lub paleniem tytoniu.
Możliwe następstwa i powikłania:
Zapalenie przyzębia i przyzębica:
Występuje zanik kości w obrębie łuków szczękowych, rozchwianie się i wypadanie zębów.
Ostre ropne zapalenie przyzębia:
Ogólnie złe samopoczucie.
Leczenie
Nie ma skutecznych leków przeciw chorobom przyzębia. Pomóc może jedynie leczenie chirurgiczne, a następnie rygorystyczne przestrzeganie higieny jamy ustnej.
Leczenie chorób przyzębia wymaga wielu wizyt. Tkanki zmienione zapalnie usuwa się chirurgicznie, a korzenie zęba oczyszcza się poprzez wyłyżeczkowanie. Zabieg taki jest bolesny i dlatego przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym; w trakcie zabiegu występuje silne krwawienie z dziąseł.
Po zabiegu szyjki zębów pozostają nadwrażliwe przez kilka