Szukaj

Zapalenie dziąseł

Podziel się
Komentarze0

Na zapalenie dziąseł składa się wiele czynników. Jedną z najczęstszych przyczyn jest niewystarczająca dbałość o higienę jamy ustnej. Sprawdź, jak rozpoznać zapalenie i jak je leczyć domowymi sposobami.

Zapalenie dziąseł jest to choroba infekcyjna, traktowana jako określenie grupy chorób. Może mieć ona związek z naszą gospodarką hormonalną. Zapalenia pojawiają się u kobiet w ciąży, podczas menstruacji, okresu dojrzewania, menopauzy a nawet u osób zażywających doustne środki antykoncepcyjne.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Główną przyczyną zapalenia jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Każdy z nas miewa dni, kiedy mycie zębów, czy płukanie jamy ustnej odkładamy na potem. Jednak nie powinniśmy zapominać o higienie jamy ustnej, ponieważ konsekwencją tego jest namnożenie się toksycznych bakterii, które mogą wywołać lokalne zapalenie. Nagromadzona na powierzchni zębów płytka nazębna, która ulega mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny, także może doprowadzić do zapalenia nawet całego łuku zębowego.

Objawy zapalenia dziąseł

Objawy zapalenia dziąseł nie są na pierwszy rzut oka niepokojące. Najczęściej pojawia się zaczerwienienie, lekki obrzęk, nieświeży oddech i krwawienie. Dopiero potem dochodzi do tego ból, świąd i afty. Jest to znak, że należy udać się do lekarza. Nie powinniśmy ignorować takich objawów, ponieważ nieleczone zapalenie może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Zapobieganie zapaleniu dziąseł

Odpowiednia dieta

Zapalenie dziąsła może być również oznaką początków osteoporozy okołozębowej. Jest to proces polegający na niszczeniu kości szczęki podobnie jak osteoporoza niszczy kości w całym naszym organizmie. Aby zapobiec temu i wzmocnić budowę tkanki kostnej, powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi potrzebną ilość wapnia. Wskazane jest spożywanie produktów mlecznych, łososia, migdałów oraz suplementów wapnia. Powinniśmy zrezygnować z używek, a w zamian zwiększyć aktywność fizyczną. Palenie papierosów oraz picie alkoholu wypłukuje z naszego organizmu sole mineralne oraz witaminy, co w rezultacie ma niekorzystny wpływ na stan naszej jamy ustnej.

Czyszczenie języka

Język jest to wieloczynnościowy narząd, na którym osiada się wiele bakterii. Czyszczenie języka pozwoli nam nie tylko zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, ale także zapobiec tworzeniu się zapaleń. Nie potrzebujemy do tego specjalnych przyrządów. Wystarczy łopatka do języka lub zwykła szczoteczka. Pocieranie języka 10-15 razy jednorazowo od tyłu do przodu pozwoli nam pozbyć się wszystkich drobnoustrojów.

Prawidłowe szczotkowanie

Istotne jest również to, pod jakim kątem trzymamy szczoteczkę w stosunku do zębów. Prawidłowy kąt to 45 stopni tak, aby jedna część szczoteczki czyściła dziąsła, a druga zęby. Niezbędne powinno być także zamienne korzystanie z 2 szczoteczek. Najlepiej zmieniać je co dwa dni, ponieważ kiedy używamy jednej, pozwalamy drugiej szczoteczce na całkowite wyschnięcie. Możemy również zamienić szczoteczki tradycyjne na elektryczne, które są skuteczniejsze i czyszczą znacznie większa ilość płytki nazębnej.

Leczenie zapalenia dziąseł

Sposób leczenia zapalenia dziąseł zleży od tego, w jakim stadium rozwoju jest choroba oraz do jakich zniszczeń doszło już w jamie ustnej. Pierwszym etapem leczenia jest staranne usunięcie osadu i kamienia u stomatologa. Istnieją również domowe sposoby leczenia i skutecznej profilaktyki.

Krwawienie z dziąseł

Przy krwawieniu z dziąseł pomocna będzie witamina C. Dostaniemy ją w każdej aptece bez recepty. Pomocna też będzie zmiana naszego jadłospisu. Postawmy na jedzenie surowych warzyw, co skutecznie złagodzi objawy zapalenia. Twarde oraz włókniste produkty stymulują zęby i dziąsła. Możemy również spróbować masażu dziąseł, który poprawi krążenie krwi. Aby wykonać taki masaż musimy chwycić dziąsło między kciuk a palec wskazujący i delikatnie wykonywać ruch pocierania.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Używanie nici dentystycznej jest czynnością niezbędną przy zapaleniu dziąseł. Łączy się to z dłuższym myciem zębów. Pielęgnacja jamy ustnej powinna trwać od 3 do 5 minut, 2-3 razy dziennie. Dokładne mycie zębów zapobiega odkładaniu się resztek jedzenia, a nić dentystyczna pozwoli nam na usunięcie ich z miejsc niedostępnych dla szczoteczki. Należy również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób szczotkujemy zęby. Właściwy sposób to szczotkowanie na krawędzi dziąseł, ponieważ właśnie w tym miejscu rozpoczynają się stany zapalne. Krawędzie są bardzo często zaniedbywane lub nawet omijane podczas mycia.

Na leczenie zapalenia jamy ustnej ma wpływ to, z jakich środków do higieny korzystamy. Nie od dziś wiemy, że płyn do płukania ust hamuje rozwój płytki nazębnej oraz jest niezbędny w profilaktyce zapalenia dziąseł. Istotne w tym przypadku jest to, aby wybrany preparat zawierał składniki czynne, czyli chlorek cetylpirydyny lub bromek domifenu. Podobny efekt możemy uzyskać, płukając usta wodą utlenioną 3 razy dziennie. Wystarczy 3% roztwór wody utlenionej wymieszać z taką samą ilością wody. Stosowanie tej metody 3 razy dziennie przez około 30 sekund zahamuje wzrost bakterii. Możemy również użyć żelu aloesowego do szczotkowania zębów, który zmniejszy odkładanie się płytki nazębnej oraz przyniesie ulgę przy zapaleniu dziąseł.

Często nie jesteśmy świadomi, jak wiele czynników ma wpływ na nasze zdrowie. Nawet stresujący styl życia oddziałowuje na stan dziąseł. Starajmy się zmniejszyć poziom stresu i zadbajmy o odpowiednią higienę. Istotne jest to, aby wszystkie wymienione czynności wykonywać systematycznie.

Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do poważnego zapalenia przyzębia a nawet utraty zębów. Kiedy pojawią się u nas jakiekolwiek dolegliwości, niezbędna jest konsultacja lekarska. Pamiętajmy również, że regularna i dokładna higiena jamy ustnej oraz kontrola stomatologiczna pozwolą nam zachować zdrowy i piękny uśmiech.

Komentarze do: Zapalenie dziąseł

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz