Od początku lutego w kraju zanotowano niemal 70 tys. zachorowań na grypę sezonową i pandemiczną (A/H1N1). Od września 2010 z powodu grypy zmarło 59 osób. Dotychczas nie ma pewności, czy kobiety w ciąży są szczególnie podatne na zakażenie wirusem A/H1N1. Wiadomo jednak, że nawet sezonowa grypa jest dla nich szczególnie groźna.
Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że średnia zapadalność dzienna na grypę w pierwszym tygodniu lutego 2011 wzrosła o 29% w stosunku do ostatniego tygodnia stycznia. Nie ma danych dotyczących wpływu wirusa A/H1N1 na przebieg ciąży. Wiadomo jednak, że grypa sezonowa może mieć dla ciężarnej poważne konsekwencje. Powikłania pogrypowe mogą skutkować przedwczesnym porodem lub ostrym zapaleniem płuc. Kobiety w ciąży powinny więc w sezonie grypowym zachować szczególną ostrożność.
Należy szczególnie rygorystycznie przestrzegać zasad higieny. Podczas kaszlu lub kichania trzeba koniecznie zakrywać usta i nos chusteczką, która trafi do kosza natychmiast po użyciu. Ręce należy myć w ciepłej wodzie przynajmniej przez 20 sekund. Dodatkowo do mycia warto stosować środki odkażające na bazie alkoholu i preparaty antybakteryjne. W tym okresie szczególnie ważne jest przyjmowanie suplementów diety przeznaczonych dla kobiet w ciąży, zawierających minerały i witaminy, takich jak PregnaPlus.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
W przypadku kontaktu z osobą zakażoną wirusem A/H1N1 należy niezwłocznie poinformować o tym swego lekarza. Objawy grypy pandemicznej i sezonowej są bardzo podobne. Należą do nich gorączka, kaszel, ból gardła, a także bóle głowy, mięśni i stawów. W około 25% przypadków pacjenci skarzą się również na dolegliwości ze strony układu pokarmowego - biegunkę i wymioty.
W przypadku pojawienia się tych objawów, trzeba niezwłocznie powiadomić lekarza, zostać w domu i unikać kontaktu ze zdrowymi osobami. Lekarz powinien podjąć decyzję o koniecznych badaniach i podjęciu odpowiedniego leczenia.
Dotychczas nie odnotowano poważnych skutków ubocznych w związku z przyjmowaniem leków antywirusowych przez kobiety w ciąży. Mimo to powinno się poinformować lekarza o ewentualnych dolegliwościach, takich jak: duszności, bóle brzucha i ucisk na klatkę piersiową, kołatanie serca, niepokój, wymioty, a także zmniejszenie ruchliwości płodu lub brak jego ruchów.
Verco Sp. z o.o. to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się firma na rynku farmaceutycznym i FMCG. Jej działania skierowane są do dzieci i ich rodziców oraz do kobiet w ciąży. W ofercie firmy znajdują się wysokiej jakości produkty żywieniowe dla niemowląt i małych dzieci -mleka modyfikowane i kaszki HUMANA, herbatki oraz woda dla niemowląt HUMANA, a także produkty z rynku farmaceutycznego: nowoczesny suplement diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią - preparat PregnaPLUS, suplement diety skutecznie wspomagający prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych - Femisept URO. Nowością w ofercie jest suplement diety - Trivagin.
Więcej informacji w serwisach: www.verco.com.pl www.kidy.pl www.mosbito.pl www.bezpiecznywozek.pl , www.polkaintymnie.pl
Komentarze do: A/H1N1 groźna dla ciężarnych