Antybiotyki a ciąża
Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety, która nie jest już odpowiedzialna jedynie za siebie, ale także za dziecko w swoim łonie. Temat leków w ciąży jest sprawą sporną. Większość lekarzy uważa, że podawanie antybiotyków kobiecie ciężarnej jest niewskazane, jednak, jak wynika z ostatnich badań, stosowanie antybiotyków w ciąży nie musi wiązać się z ryzykiem wystąpienia wad u dziecka.
Jak działają antybiotyki podczas ciąży?
W trakcie trwania ciąży, działanie antybiotyków może różnić się od ich działania w okresie „nieciążowym”, gdyż ciąża ma wpływ na tzw. farmakokinetykę leków, czyli działanie, jakim lek ulega w organizmie. Warto wiedzieć, że u kobiety ciężarnej zwiększa się objętość krwi w naczyniach o ok. 40-50 %, co jest powodem wzrostu dystrybucji leków oraz zmniejszenia ich stężenia we krwi kobiety, mimo tego, iż została podana odpowiednia dawka - zgodna z zaleceniami lekarza. W ciąży ulega zmianie także szybkość wydalania leku z organizmu.
Wskazania do podania antybiotyku w ciąży
Antybiotyki są podawane w ciąży najczęściej przy zakażeniach bakteryjnych, które nieleczone mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu. Podanie antybiotyku kobiecie ciężarnej jest wskazane w przypadku:
- zakażenia dróg oddechowych,
- zakażenia układu moczowego,
- odmiedniczkowego zapalenia nerek,
- waginozy,
- zakażenia Chlamydia trachomatis,
- rzęsistkowicy,
- chorób przenoszonych drogą płciową,
- nosicielstwa paciorkowca,
- przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego,
- poważnej choroby, która wystąpi w czasie ciąży, np. zapalenie wsierdzia.
Jakie antybiotyki można podać, a jakie są zabronione?
Zobacz również:
- Odpowiednio zbilansowana dieta w ciąży, jak o nią zadbać?
- Zawroty głowy w trzecim trymestrze ciąży
- Jak walczyć z zaparciami i zgagą w trakcie ciąży?
- Zaawansowana ciąża: jakie dolegliwości są najczęstsze w tym okresie?
- Zatrzymanie wody w organizmie, co oznacza dla ciężarnej?
- Infekcje intymne w ciąży
- Jak się ubierać w ciąży?
- Czym są skurcze przepowiadajace?
W czasie ciąży dozwolone są antybiotyki, które z reguły nie szkodzą dziecku i matce. Są podawane wtedy, gdy danej infekcji nie można wyleczyć w żaden inny sposób lub w przypadku podejrzenia, że choroba mogłaby się rozwinąć, co przyczyniłoby się do pogorszenia stanu matki i jej dziecka. Do takich antybiotyków należą:
- penicylina,
- cefalosporyna,
- niektóre makrolidy.
Bardzo ważne jest, aby wszystkie leki były przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza, który po przeanalizowaniu choroby i możliwego ryzyka po podaniu antybiotyku, wybierze odpowiednią kurację.
Istnieje także grupa antybiotyków, która jest bardzo szkodliwa w okresie ciąży. Ich stosowanie u kobiety ciężarnej jest surowo zabronione. Do takich leków należą:
- tetracyklina i doksycyklina – powodują pojawienie się wad wrodzonych u dziecka, takich jak wady serca, rozszczep podniebienia czy skrócenie kończyn, dodatkowo opóźniają rozwój szkieletu, powodują wady kośćca oraz hamują wzrost kończyn długich,
- antybiotyki aminoglikozydowe - streptomycyna i kanamycyna mogą doprowadzić do zaburzeń słuchu u malucha, a nawet do całkowitej głuchoty, zaś amikacyna i tobramycyna mają działanie neurotoksyczne,
- sylfonamidy – stosowane krótko przed porodem mogą być przyczyną żółtaczki patologicznej, a nawet żółtaczki jąder podstawy mózgu u noworodka, czego efektem może być zaburzenie umysłowe u dziecka,
- preparaty nitrofurantoiny – mogą być odpowiedzialne za anemię hemolityczną u noworodka.
Jakie jest ryzyko przyjmowania antybiotyków u kobiety ciężarnej?
Przyjmowanie każdych leków niesie za sobą pewne ryzyko – nie inaczej jest w przypadku stosowania antybiotyków podczas ciąży (nawet tych teoretycznie nieszkodliwych dla zdrowia matki i dziecka). Należy wiedzieć, że antybiotyki niszczą florę bakteryjną przewodu pokarmowego i pochwy, przez co równowaga mikrobiologiczna zostaje zaburzona. W efekcie, bakterie i grzyby chorobotwórcze rozmnażają się w miejscach intymnych, powodując stany zapalne. Mogą wtedy pojawić się różne dolegliwości, np.: drożdżyca, bakteryjne zapalenie pochwy czy nawrotowe zakażenie dróg moczowych. W niektórych przypadkach dochodzi do przejścia zakażenia z matki na dziecko, co prowadzi do poronienia.
Stosowanie antybiotyków w ciąży jest sprawą kontrowersyjną, gdyż przyjmowanie każdych leków niesie za sobą pewne ryzyko, które w przypadku kobiety ciężarnej jest dwa razy większe, gdyż dotyczy zarówno matki jak i dziecka. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że kuracja na własną rękę jest surowo zabroniona. O podaniu antybiotyku zawsze powinien decydować lekarz.
Jagoda Marek
Komentarze do: Antybiotyki a ciąża (1)
Streptomycyna ampułka proszek do wstrzykiwań antybiotyk gruźlica zapalenie płuc sprzedam leki
1Streptomycyna ampułka proszek do wstrzykiwań antybiotyk gruźlica zapalenie płuc sprzedam leki Ampulki po 5g. Ważne 11.2021. Producent Generel Drugs House Co Ltd,Bangkok. Sprzedaje po 40zł za ampułkę. Wysyłk... pokaż całość