Na całym świecie ok. 233 mln kobiet w wieku reprodukcyjnym (15 – 49 lat) jest zagrożonych brakiem jakiegokolwiek dostępu do nowoczesnej antykoncepcji w 2015 roku. Liczba ta jest większa o 10 mln w porównaniu do 2010, według najnowszego badania.
Raport na ten temat sporządzili eksperci ONZ i naukowcy z Singapuru, opierając się na danych pochodzących ze 194 krajów całego świata. Prace ukazały się w The Lancet.
Autorzy podkreślają jednak, że generalnie dostęp do antykoncepcji poprawił się w latach 1990 – 2010. W roku 1990, 15,4% kobiet nie miało dostępu do żadnej antykoncepcji, a w 2010 – 12,3%.
Mimo postępów, szybki rozrost populacji sprawia, że zapotrzebowanie na antykoncepcję jest coraz większe.
Zobacz również:
Jednakże, niezbędne inwestycje będą niezadowalające w kolejnych latach, oceniają eksperci, a to sprawi, że coraz większa liczba kobiet nie będzie miała dostępu do antykoncepcji w latach 2010 – 2015.
Szczególnie niepokojące prognozy dotyczą Afryki centralnej i zachodniej, gdzie zaledwie jedna na pięć zamężnych kobiet korzystała z antykoncepcji w 2010.
Celem ONZ jest zapewnienie do 2015 uniwersalnego dostępu do środków ochrony zdrowia reprodukcjnego.
W swoim ostatnim corocznym raporcie na temat populacji światowej, opublikowanym w listopadzie ubiegłego roku, ONZ podkreśla, że rozwój antykoncepcji pozwolił na zapewnienie kobietom lepszego dostępu do zatrudnienia, na ograniczenie podziemia aborcyjnego, a także na poprawę zdrowia i wykształcenia dzieci.
Komentarze do: Antykoncepcja: w 2015 roku, miliony kobiet nie będą miały do niej dostępu