Naukowcy z Ben-Gurion University of the Negv (BGU) zauważyli, że ataki rakietowe w Sderot w Izraelu znacznie zwiększają ryzyko poronienia. Badanie opublikowane w styczniu w Psychosomatic Medicine Journal of Bio-behavioral Medicine porównuje 1341 ciężarnych kobiet z Sderot, miasta narażonego na częste ataki rakietowe, z 2143 ciężarnymi z Kiryat Gat znajdującego się poza zasięgiem pocisków.
Uczestniczki badania z Sderot w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających ciążę były narażone średnio na 2,2 alarmy bombowe w ciągu tygodnia (od 0 do 15,3). W okresie ciąży średnia ilość alarmów bombowych na tydzień wynosiła 3,5 (od 0 do 31).
Naukowcy odkryli, że niebezpieczeństwo ataków bombowych zwiększało u kobiet ryzyko poronienia (zwanego również aborcją spontaniczną) o 59% w porównaniu do pacjentek nienarażonych na taki stres przed i w czasie ciąży (6% w Sderot w stosunku do 4,7% w Kiryat Gat).
Południowo izraelskie miasto Sderot jest celem ataków bombowych Palestyńczyków od 2001 roku. Ataki są poprzedzane alarmami nakazującymi mieszkańcom szukać schronienia.
Zobacz również:
Alarmy bombowe są głośne, nagłe i stresogenne, gdyż odzywają się zaledwie na kilka sekund przed uderzeniem rakiety.
Między kwietniem 2001 a grudniem 2008 w Sderot ogłoszono ponad 1000 alarmów, z czego 500 w samym tylko 2008 roku. Rakiety eksplodują w mieście, zabijając mieszkańców i niszcząc mienie.
Badacze zauważyli, że kobiety, które słyszały alarmy bombowe najrzadziej i najczęściej, były bardziej narażone na poronienie niż kobiety, które słyszały je ze średnią częstotliwością.
To odkrycie może być wyjaśnione przez zaburzenia produkcji kortyzolu, znanego jako hormon stresu.
Profesor Ilana Shoham-Vardi z BGU Department of Public Health, Faculty of Health Sciences wyjaśnia: „wraz ze wzrostem liczby alarmów, ryzyko znowu się zwiększało, prawdopodobnie w związku z podwyższonym poziomem kortyzolu, lub alternatywnie w związku z obniżonym poziomem kortyzolu, jaki występuje w zespole stresu pourazowego, który sam w sobie może zwiększać ryzyko powikłań ciążowych”.
Komentarze do: Ataki rakietowe na izraelskie miasta zwiększają ryzyko poronienia