Badania krwi podczas ciąży
Ciąża to czas w życiu kobiety, kiedy musi poddawać się wielu badaniom sprawdzającym prawidłowy rozwój dziecka oraz zdrowie ciężarnej. Badania krwi przeprowadza się kilkakrotnie w celu zdiagnozowania poziomu czerwonych krwinek. Oprócz morfologii wykonuje się szereg innych pomiarów dotyczących chorób zakaźnych, cukrzycy oraz hormonów ciążowych.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca cykliczne przeprowadzanie badań krwi w celu oszacowania ryzyka wystąpienia u dziecka zespołu Downa bądź rozszczepu kręgosłupa. Szczególnie jest to w skazane w przypadku, gdy:
- u jednego z rodziców wykryto schorzenia genetyczne,
- w bliskiej rodzinie przejawiały się problemu z chorobami genetycznymi,
- poprzedni poród zakończył się wydaniem na świat dziecka z chorobą genetyczną,
- po przeprowadzeniu innych badań stwierdzono ryzyko wystąpienia zmian na tle schorzeń genetycznych.
Przebieg badań
Jeśli chcesz być pewna, że płód rozwija się prawidłowo, warto skorzystać z możliwości przeprowadzenia analizy krwi. Tym bardziej, iż są to badania nieinwazyjne i w żadnej mierze nie zagrażają zdrowiu przyszłego potomka. Pierwszym krokiem jest pobranie małej próbki krwi do analizy. Stężenie białek krwi (alfa-fetoproteiny czyli AFP) jest sprawdzane za pomocą pomiarów potrójnego i poczwórnego. Podwyższony poziom białek może świadczyć o problemach rozwojowych dziecka w postaci:
- nieprawidłowego otworu kręgosłupa,
- nieodpowiednie uformowanie się mózgu,
- pojawienie się otworu w części brzusznej dziecka,
Zobacz również:
- ciąża mnoga,
- pomyłka w obliczeniach wieku ciąży.
Interpretacja wyników
Na wyniki badań czeka się około siedem dni. Jeżeli wynik jest ujemny, co oznacza, iż ryzyko wystąpienia wad płodowych jest bardzo niskie i możliwe, że informacja nie zostanie przekazana przez personel medyczny. Wynik przeprowadzonych badań wskazuje na stopień prawdopodobieństwa wystąpienia zmian chorobowych u dziecka. Na skalę liczbową mogą mieć wpływ także inne czynniki, jak:
- waga przyszłej mamy,
- rasa,
- cukrzyca,
- krwawienia z pochwy.
Badanie płynu owodniowego
Jeżeli otrzymasz odpowiedź z wynikami wraz z sugestią o skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę, prawdopodobnie wyniki badań wyszły niepomyślnie. Wynik negatywny z pewnością jest ulgą dla przyszłych rodziców, jednak nie należy zapominać, że ryzyko wciąż istnieje. W razie wykrycia podwyższonego ryzyka zachorowalności możesz skorzystać z amniopunkcji, pozwalającej na zbadanie komórek rozwijającego się płodu.
Metodę wykorzystuje się w przypadku kobiet będących w ciąży między 16. a 20. tygodniem. Mimo, iż nie są one do końca bezpieczne, dają stuprocentowe wyniki. Przy okazji możesz dowiedzieć się, jaką płeć ma twoje dziecko. Zaleca się wykonanie amniopunkcji w przypadkach, kiedy w rodzinie występuje:
- problem z czynnikiem Rh,
- anacefalia (bezmózgowie),
- niewydolność oddechowa,
- talasemia,
- hemofilia,
- mokowiscydoza.
Komentarze do: Badania krwi podczas ciąży