Chociaż w wielu badaniach wykazano związek pomiędzy niepłodnością i cierpieniem psychicznym, to występowanie lęku, zaburzeń nastroju i objawów depresji zostało udowodnione na niewielkiej liczbie badanych. Teraz, na podstawie większej grupy kobiet z zaburzeniami płodności, duńscy badacze wykazali, że kobiety, u których stwierdzono bezpłodność, były częściej hospitalizowane z powodu zaburzeń psychicznych niż te, które urodziły przynajmniej jedno dziecko.
Do tej pory, większość badań tego rodzaju było opartych na pojedynczych przypadkach klinicznych.
Najnowsze wyniki pochodzą z obserwacji 98,737 duńskich kobiet między rokiem 1973 i 2008.
Materiały dostarczyły informacji na temat hospitalizacji z powodu zaburzeń psychicznych, które zostały podzielone na grupę ogólną wszystkich zaburzeń psychicznych oraz sześć mniejszych grup, np.: nadużywanie alkoholu, schizofrenia i psychozy, zaburzenia afektywne, w tym depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia odżywiania oraz inne zaburzenia psychiczne.
Wyniki badania wykazały, że w ciągu przeciętnego czasu obserwacji 12,6 lat, 54% z 98,737 kobiet w grupie miało dziecko. Prawie 5000 kobiet z całej badanej grupy było hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych, a najczęściej diagnozowano u nich zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz depresję.
Zobacz również:
- Zaburzenia płodności - o nowoczesnych metodach leczenia
- Clomid - lek stosowany w leczeniu niepłodności
- Jakie są ciemne strony psychoterapii?
- Syndrom Aspergera - czym się cechuje?
- W jaki sposób psychoza zamienia się w agresję?
- Jakie są przyczyny schizofrenii?
- Czym jest Zespół Aspergera?
- Czy jesteś infoholikiem?
Kobiety, które zostały zdiagnozowane jako bezdzietne po wstępnym badaniu ich płodności, wykazały statystycznie wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu wszystkich zaburzeń psychicznych w porównaniu z kobietami, którym udało się urodzić przynajmniej jedno dziecko. Te z kolei cechowało ryzyko do nadużywania alkoholu, schizofrenii i innych zaburzeń psychicznych.
Komentując wyniki badań, dr Baldur-Felskov powiedział: "Nasze badania wykazały, że kobiety, które pozostały bezdzietne po ocenie ich płodności, cechuje o 18% większe ryzyko wszystkich zaburzeń psychicznych niż kobiety, które miały możliwość urodzenia co najmniej jednego dziecka”.
Wyniki sugerują, że niespełnienie się kobiety w roli rodzicielki może być u niej ważnym modyfikatorem ryzyka zaburzeń psychicznych.
„Badania wzbogacają naszą dotychczasową wiedzę, którą na pewno można wykorzystać w poradnictwie kobiet badanych i leczonych z powodu niepłodności. Specjaliści, a także personel medyczny pracujący z niepłodnymi pacjentkami, powinien być szczególnie wrażliwy na zaburzenia psychiczne wśród tej grupy pacjentów” - podsumowuje Baldur-Felskov.