Ból w pachwinie w ciąży - przyczyny, sposoby łagodzenia bólu pachwin, kiedy zgłosić się do lekarza
Wiele przyszłych mam uskarża się na uciążliwe dolegliwości towarzyszące ciąży. Poranne mdłości, opuchlizna czy ciężkość nóg nikogo specjalnie nie dziwią, ale już „ciągnący” ból w pachwinach jest odbierany jako szczególnie niepokojący objaw. Niepotrzebnie, bo jak się okazuje, to bardzo powszechny symptom, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży.
Bóle w pachwinach w ciąży, pojawiające się najczęściej nocą, są wyjątkowo dokuczliwe. Kobiety opisują je jako uczucie ciągnięcia, ciężkości w tych rejonach ciała, rzadziej jako kłucie lub szczypanie. Boleści mogą być umiejscowione z lewej lub prawej strony podbrzusza bądź obejmować obie pachwiny.
Przyczyny bólu pachwin w ciąży?
Zmiany hormonalne w ciąży
Wzmożone wydzielanie hormonów, m.in. progesteronu przygotowuje ciało kobiety do porodu, a jej nienarodzonemu dziecku stwarza optymalne warunki rozwoju. Wszystko to często skutkuje dolegliwościami, jakie odczuwa ciężarna. Na omawiany rodzaj bólu mają wpływ zwłaszcza zatrzymanie wody w organizmie, uwrażliwienie niektórych partii ciała, w tym również okolic pachwin i bioder, rozluźnianie się mięśni i więzadeł układu rozrodczego oraz mięśni brzucha.
Powiększająca się w ciąży macica
Macica nie tylko rozciąga się, dostosowując się do rosnącego w jej wnętrzu dziecka, ale też zwiększa swoją masę, która może dochodzić nawet do 1 kilograma. Dla porównania, narząd ten przed ciążą waży zwykle około 50 g. Wspomniane zmiany postępują szybko, zwłaszcza na przełomie II i III trymestru, kiedy mogą być boleśnie odczuwalne.
Zwiększanie się masy ciała
Kolejna możliwa przyczyna bólu pachwin to dość oczywista kwestia; dodatkowe kilogramy pojawiające się podczas ciąży i powiększająca się masa dziecka wzmagają nacisk na okolicę miednicy i stawy. Stąd też uczucie „rozciągania" w rejonach bioder.
Zbliżający się poród
Pod koniec ciąży mogą pojawić się bolesne dolegliwości w okolicach pachwin, które często związane są wtedy ze zbliżającym się porodem. Dzieje się tak dlatego, że w okolicach 8. miesiąca dziecko zaczyna przesuwać się niżej, by przyjąć optymalną pozycję, która umożliwi łatwiejsze przejście przez kanał rodny.
Zobacz również:
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
- Gorące kąpiele a problemy z zajściem w ciążę
Jak łagodzić ból pachwin w ciąży?
Wygodne ubranie i obuwie
Buty na wysokim obcasie ze zrozumiałych względów nie są polecanie ciężarnym (ryzyko potknięcia się i upadku, obciążanie kręgosłupa), mogą też przyczyniać się do nasilenia bólu w pachwinach, gdyż wymuszają na przyszłej mamie nienaturalną pozycję podczas chodzenia. Płaskie obuwie ułatwia zachowanie prawidłowej postawy ciała i w przeciwieństwie do szpilek nie sprawia, że środek ciężkości zlokalizowany w rosnącym brzuchu wędruje jeszcze bardziej w przód. Należy też unikać zbyt obcisłych strojów czy nieodpowiednio dobranej bielizny z uwagi na możliwość wzmożonego nacisku na okolice bioder i pachwin.
Ruch pod kontrolą i relaks
Mięśnie i wiązadła macicy odczują dużą ulgę, gdy ciężarna będzie wystrzegać się forsownego wysiłku (i tak niepożądanego w ciąży!), długiego przebywania w pozycji stojącej, schylania się, siedzenia ze skrzyżowanymi nogami (pozycja zakładania „nogi na nogę”). Przy pojawiających się dolegliwościach w ciąży, takich jak ból w pachwinach, warto pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości odpoczynku. Najlepiej relaksować się, leżąc z wygodnie podpartymi, nieco uniesionymi nogami. Istotne jest, aby nogi znajdowały się tylko nieznacznie wyżej niż tułów - najlepiej wykorzystać w tym celu specjalną poduszkę dla mam w kształcie litery „C”. Przy leżeniu zaleca się opieranie na lewym boku, nie tylko z uwagi na wygodę, ale też łatwiejsze oddychanie i większy dopływ krwi i tlenu do rozwijającego się dziecka. Dobroczynnie zadziałają też spokojne ćwiczenia fizycznie wykonywane pod kontrolą i za zgodą lekarza, jak np. pływanie, gimnastyka wodna dla ciężarnych czy powolny spacer.
Ból w pachwinie w ciąży - kiedy należy zgłosić się do lekarza
Silny, rwący, przeszywający ból pachwin
Takie objawy niekoniecznie muszą świadczyć o tym, że dzieje się coś złego, ale w przypadku ich wystąpienia należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Czasami może to być sygnał odklejania się łożyska, przeszywający ból pachwin niekiedy zapowiada poronienie, dlatego w takich sytuacjach zawsze należy reagować natychmiast. Podobnie jak wówczas gdy bólom towarzyszą dodatkowe objawy, jak plamienie czy krwawienie z dróg rodnych lub, co oczywiste, gdy ciąża jest uznana za zagrożoną.
Ból nagły, zlokalizowany w konkretnym miejscu
Nagłe bodźce bólowe pojawiające się niespodziewanie w konkretnym miejscu, w tym w okolicy pachwin, należy skonsultować z lekarzem, choćby po to, aby wyjaśnić, co oznaczają takie dolegliwości. Do pilnej konsultacji ginekologicznej powinny skłaniać zwłaszcza te bóle, podczas których lub po których ustają ruchy dziecka, lub stają one się nietypowe - inne, aniżeli były do tej pory.
Ból pojawia się po raz pierwszy
Nawet lekki ból w okolicach pachwin warto zgłosić lekarzowi, tak samo, jak każdą inną ciążową dolegliwość czy dyskomfort, choćby po to, aby określić, co jest normalne, a co nie. Specjalista poradzi, jak się zachowywać, jak sobie pomóc, określi przyczynę bólu i, co równie ważne, uspokoi przyszłą mamę. Wykluczone jest zażywanie jakichkolwiek leków na własną rękę.
Autor: Aleksandra Bujas
Komentarze do: Ból w pachwinie w ciąży - przyczyny, sposoby łagodzenia bólu pachwin, kiedy zgłosić się do lekarza