Bóle krzyża w czasie ciąży
W czasie ciąży normalne jest to, że sylwetka kobiety zmienia się podczas trwania ciąży. Przyszła mama zaczyna przybierać na wadzę zaczyna jej rosnąć brzuch i środek ciężkości przesuwa się na przód ciała. Zmienia się postawa ciała szczególnie dotyczy to dolnej części , czyli okolic lędźwiowo- krzyżowych a co za tym idzie występowanie bólów kręgosłupa.
Zwłaszcza odcinek lędźwiowy jest narażony na ból, gdyż wygina się on ku przodowi co powoduje pogłegianie się fizjologicznej lordozy. Pod wplywami zmian hormonalnych następuje w drugiej połowie ciąży rozluźnienie stawów i więzadeł miednicy oraz stawów znajdujących się w okolicy kręgosłupa, aby w przyszłości główka dziecka miała swobodne wyjście na zewnątrz. Stan ten powoduje napięcie mięśni oraz wystąpienie dodatkowych bólów.
Podczas zaawansowanej ciąży ból może się nasilać przez naciskanie główki dziecka na nerw kulszowy. Może to spowodować utrudnienia w chodzeniu kobiecie.
Dolegliwość te są najczęstszymi i najbardziej dokuczliwymi w czasie trwania ciąży, szczególnie już w późniejszych okresach kiedy brzuch jest duży. Wiąże się to z obciążeniem kręgosłupa i jest to naturalna reakcja organizmu na zmniejącą sie budowe ciała kobiety.
Zobacz również:
- Czy bóle głowy u dzieci są niebezpieczne?
- Jak radzić sobie z bólami głowy?
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Dokucza ci ból kręgosłupa? Spróbuj terapii wodnej Kneippa!
- Na czym polega akupunktura?
- Domowe sposoby na ból karku
- Pacjent nie może cierpieć, czyli o leczeniu bólu podczas pobytu w szpitalu
- Uwaga na kamienie żółciowe!
Trzeba pamiętać aby zbytnio nie obciążać dodatkowo kręgosłupa poprzez wszelakiego rodzaju prace domowe (wieszanie firan, wyciąganie prania z pralki, nie sięgać po rzeczy z pólki stojąc na palcach itp.), gdyż może to nasilić ból. Kobieta nie powinna także nadmiernie przybierać na wadzę oraz nosić wysokich obcasów.
Wiele tych bolów można uniknąć w czasie ciąży, gdy będziemy dbać o sowją sylwetkę jeszcze przed ciążą np. odpowiednio siedząc na krześle czy utrzymywniu prostych pleców podczas chodzenia. ważną rolę odgrywa utrzymanie prawidłowej postawy ciała . Ważne jest aby nadmiernie nie obciażać mięśni w okolicy krzyżowo - lędżwiowej.
Jeżeli jest to możliwe i ciąża przebiega prawidłowo stosujmy różne ćwiczenia, które pomogą nam w rozluźnieniu mięśni kręgosłupa. joga i inne techniki relaksacyjne mogą pomóc przyszlej mamie. Bóle mozna również załagodzić stosując gorące okłady, przykładajac poduszkę elektryczną lub termofor w bolące miejsca.Mozemy także wspomóc się leżeniam na twardym materacu.
Kiedy bóle nie ustąpią i staną się nie do wytrzymania zasięgnijmy porady lekarza, szczególnie, gdy ból będzie promieniował na inne kończyny i spowoduje zanik czucia w nich.
Komentarze do: Bóle krzyża w czasie ciąży