Wyniki nowych badań sugerują, że schorzenia związane z otyłością, takie jak choroby serca czy cukrzyca, mogą być dziedziczone i ominąć całe pokolenie, zanim się ujawnią. Naukowcy odkryli, że dzieci otyłych kobiet mogą odziedziczyć po nich choroby związane z otyłością i przekazać je następnie swojemu potomstwu. Obecnie obawy odnośnie problemu epidemii otyłości skupiają głównie na otyłych kobietach i ich dzieciach, nie biorąc pod uwagę jej wpływu na kolejne pokolenia.
Badania University of Edinburgh wykazały, że średnia otyłość u kobiet może mieć wpływ na wagę urodzeniową oraz podwyższone ryzyko cukrzycy wśród wnuków tych kobiet, omijając przy tym ich własne dzieci.
Problemy związane z otyłością to między innymi rak piersi i rak okrężnicy oraz zawał.
Eksperci twierdzą, że odsetek otyłych osób w społeczeństwie obecnie jest najwyższy w historii. Umiarkowana otyłość jest wtedy, kiedy wskaźnik BMI (Body Mass Index) wynosi pomiędzy 30 i 34,9.
Badania przeprowadzane na myszach mogą dostarczyć pewnych informacji na temat tego problemu. Naukowcy prowadzili eksperymenty na średnio otyłych myszach, karmiąc je jedzeniem bogatym w tłuszcz i cukier w okresie przed ciążą i w trakcie ciąży.
Zobacz również:
Ryzyko otyłości zostało przeniesione na drugą generację potomstwa, omijając przy tym dzieci z pierwszej generacji.
Dlaczego pierwsza generacja jest chroniona przed chorobami, tego naukowcy nie są do końca pewni. Być może jest to związane z tym, ile samica przytyła w czasie ciąży albo zależy od tego, jak się wtedy odżywiała.
Naukowcy twierdzą, że badanie takich zależności wśród ludzi może być trudne, ale raczej jest możliwe.
Dr Amanda Drake z University of Edinburgh mówi, że w czasach, kiedy mamy do czynienia z epidemią otyłości, kluczowe dla nas jest zrozumienie mechanizmów, które będą działały na następne pokolenia. Przyszłe badania w tym temacie będą musiały uwzględnić czynniki genetyczne, społeczne, środowiskowe oraz kulturowe.
Komentarze do: Choroby związane z otyłością dziedziczone przez następne pokolenia