Ciąża pozamaciczna - przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie
Innym określeniem dla ciąży pozamacicznej jest ciąża ektopowa. Jak sama nazwa wskazuje jest to ciąża, która rozwija się poza wnętrzem macicy. Komórka, która została zapłodniona wówczas zagnieżdża się w innym miejscu.
Miejscami występowania ciąży ektopowej są :
- jajowody - komórka zagnieżdża się w obrębie jajowodu,
- brzuch – jajo płodowe zagnieżdża się w obrębie jamy otrzewnej,
- jajniki – zapłodniona komórka rozwija się w jajniku lub na jajniku,
- szyjka macicy – tutaj komórka zagnieżdża się poniżej ujścia wewnętrznego macicy.
Najczęstszą postacią ciąży pozamacicznej jest zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki w jajowodzie jest to gdzieś ok. 99 % przypadków. Jest to jednak ciąża, której donoszenie była bardzo rzadkie.
Jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej?
Ciąża ektopowa zazwyczaj pojawia się, gdy wcześniej u kobiety występowały wszelkiego rodzaju zapalenia narządów płciowych np. jajników, jajowodów. Dotyczy to źle leczonych zapaleń lub przebytych operacji, podczas, których doszło do skręcenia jajowodu. Większą możliwość wystąpienia tej ciąży będą miały panie o wadliwej budowie macicy czy jajowodu. Kobieta, która zaszła w ciąże pomimo obecności wkładki wewnątrzmacicznej również może mieć ciąże jajowodową. Czynnikami ryzyka ciąży pozamacicznej są, także wszelkiego rodzaju choroby przenoszone drogą płciową np. rzeżączka.
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Ciąża ta dotyka kobiety pomiędzy 26 a 30 rokiem życia.
Po czym można rozpoznać, że ciąża jest pozamaciczna?
Jest to zazwyczaj trudne do rozpoznania. Jednak długotrwale pobolewania lub nagły silny ból w podbrzuszu po jednej stronie może być oznaką ciąży ektopowej. Zazwyczaj bólowi może towarzyszyć krwawienia z pochwy o różnym nasilenie ( coś w stylu miesiączki).
Miesiączka występuje w terminie co sprawia, że kobieta może nie wiedzieć o tym, że spodziewa się dziecka. Jedak po zrobieniu testu ciążowego wychodzi dodatni. Objawami, które również mogą zaniepokoić są wymioty, omdlenia lub uczucie parcia na stolec. Kiedy takie dolegliwości spotkają kobietę niezwłoczne jest skontaktowanie się z lekarzem.
Jak wygląda leczenie ciąży ektopowej?
Leczenie zależy od tego czy ciążą pozamaciczna obumrze i zostanie wspłoniona przez tkanki czy też nie. Związane jest to także z tym ilu tygodniowa jest ciąża. Pierwsze tygodnie są łatwe do usunięcia poprzez podanie leków, które oszczędzą jajowód.
Gdy jednak tygodnie rozwijającego się jaja są późniejsze wtedy pomoże jedynie operacja – laparoskopia. Jest ona nieunikniona, gdyż w innym przypadku grozi kobiecie śmierć przez krwotok wewnętrzny. Przez taką operację w zależności od szkód poczynionych przez rozwijający się pozamaciczne zarodek może dojść do usunięcia jajowodu. Kobieta pomimo wycięcia jajowodu zachowuje płodność i może starać się o dzieci. Zazwyczaj zajmuję to trochę czasu jednak warto uzbroić się w cierpliwość.