Ciąża - termin porodu
U kobiet w ciąży, a zwłaszcza tych, u których występują nieregularne menstruacje, lekarze położnicy często mają trudności z określeniem terminu porodu. W codziennej pracy lekarskiej termin porodu określa się według tzw. reguły Naegelego, tj. licząc czas trwania ciąży od 1 dnia ostatniej miesiączki.
Reguła Naegelego brzmi: prawdopodobny termin porodu wylicza się przez odjęcie 3 miesięcy od daty ostatniej miesiączki i dodaniu 7 dni.
Termin porodu = data ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 7 dni
Średni czas ciąży obliczony tą metodą wynosi wtedy ok. 280dni (40 tygodni). Z punktu widzenia statystycznego obliczenia te są wiarygodne w przypadkach, kiedy występują cykle regularne, natomiast nie sprawdzają się w przypadku cyklów długich np. 60-dniowych.
Zobacz również:
- Poród fizjologiczny - na czym polega?
- Jakie są czynniki zwiększające ryzyko przedwczesnego porodu?
- Poród prowokowany
- Poród i pierwsze chwile z noworodkiem
- Pierwszy tydzień po porodzie, czyli jak pomóc młodej mamie?
- Połóg - trudny czas dla młodej mamy
- Współżycie po porodzie, kiedy pojawia się problem
- Mężczyzna przy porodzie
Średni czas trwania ciąży od dania zapłodnienia do dnia porodu wynosi ok. 266 dni. Kobiety, które prowadzą obserwacje cyklu w postaci pomiarów temperatury (PTC), obserwacji śluzu, ewentualnie badania szyjki macicy, mogą zanotować termin poczęcia. Do tej daty dodaje się 38 tygodni lub od podanej daty zapłodnienia odejmuje się 3 miesiące i 7 dni. W ten sposób uzyskuje się termin porodu. Zatem w przypadku, gdy zapłodnienie miałoby wystąpić dopiero ok. 40 dnia cyklu, to od tego dnia liczy się 38 tygodni, aby ustalić termin porodu.
Należy jednak pamiętać, że przeprowadzone obliczenia wyznaczają tzw. środkowy czas trwania ciąży. Bowiem biologiczny czas trwania ciąży, który jest okresem biologicznego życia łożyska, jest indywidualnie zróżnicowany i zależy od momentu uzyskania przez dziecko takiego wieku biologicznego, który pozwala mu na samodzielne życie poza organizmem matki.
Redakcja