Mimo, iż większość ludzi zdaje sobie sprawę, jak ważne dla ogólnego zdrowia zarówno matki jak i dziecka są zdrowe zęby, błędne postrzeganie zasad higieny jamy ustnej w czasie ciąży skłania przyszłe matki do unikania wizyty u dentysty. Faktem jest, że stomatolodzy mogą stworzyć bezpieczny i skuteczny plan leczenia, niezbędny do zwalczania negatywnych skutków chorób jamy ustnej występujących podczas ciąży.
W trakcie trwania ciąży zdrowie zębów kobiety może ulec znacznym zmianom. Jak wynika z artykułu opublikowanego w listopadowo-grudniowym wydaniu specjalistycznego czasopisma klinicznego wydanego przez Academy of General Dentistry, kobiety w ciąży mogą spodziewać się zapalenia dziąseł, guzów ciążowych oraz łagodnego lub ciężkiego rozszerzenia dziąseł.
Z klinicznego punktu widzenia zapalenie dziąseł w czasie ciąży nie różni się niczym od zapalenia występującego poza nią. U pacjentek występuje zaczerwienienie, zapalenie, krwawienie oraz zwiększona ruchomość zębów. Zapalenie dziąseł w różnym stopniu dotyka od 30 do 100 procent ciężarnych kobiet.
- Chociaż krwawienie i zapalenie dziąseł można zaobserwować we wszystkich trymestrach ciąży, zazwyczaj ustępuje ono trzy do sześciu miesięcy po porodzie, pod warunkiem, że kobieta odpowiednio dba o higienę jamy ustnej - powiedziała Crystal L. McIntosh, autorka artykułu.
Zobacz również:
- Dbanie o higienę jamy ustnej i regularne odwiedzanie dentysty może pomóc w złagodzeniu stanów zapalnych dziąseł.
U 10 procent kobiet w ciąży odnotowuje się występowanie tzw. guzów ciążowych (nie są one rakotwórcze). Guzy te pojawiają się w jamie ustnej i zazwyczaj znikają po urodzeniu dziecka. Najczęściej są bezbolesne i mają fioletowy lub czerwony kolor, jednak czasami mogą samoistnie krwawić.
- Jeśli guz ciążowy jest bolesny, mocno krwawi lub przeszkadza w jedzeniu, zaleca się jego chirurgiczne usunięcie - powiedział rzecznik Academy of General Dentistry, dr Robert Roesch.
Rozszerzenie dziąseł, przejawiające się w przeroście lub zwiększeniu rozmiaru dziąseł, występuje rzadziej niż zapalenie dziąseł i guzy ciążowe. W ciężkich przypadkach dziąsła mogą „narosnąć” tak bardzo, że całkowicie pokrywają zęby.
- Zapalenie oraz rozszerzenie dziąseł występujące w czasie ciąży wiążą się ze wzmożoną reakcją na bakterie znajdujące się w jamie ustnej - powiedział dr Roesch.
- Dlatego też niezwykle ważne jest edukowanie i zachęcanie pacjentek do utrzymywania higieny jamy ustnej w czasie ciąży.
Jeśli nie zachowuje się odpowiedniej higieny przed lub w czasie ciąży, dolegliwości takie jak zapalenie dziąseł, guzy ciążowe oraz rozszerzenie dziąseł mogą pogarszać się wraz z rozwojem ciąży. Ciężarne kobiety powinny pamiętać o regularnych, półrocznych badaniach kontrolnych, aby dentysta mógł stwierdzić, czy w ich jamie ustnej nie występują żadne poważne zmiany.
Komentarze do: Ciąża wymaga zwiększonej higieny jamy ustnej - przypominają naukowcy