Zespół nadpobudliwości psychoworuchowej znany jako ADHD dotyka blisko dziesięciu procent dzieci na całym świecie. Pomimo tego, jego przyczyny nie są do końca poznane. Badanie przeprowadzone przez Susan Korrick z Brigham and Women's Hospital oraz Sharon Sagiv z Boston University School of Public Health doszukuje się zależności pomiędzy wysokim poziomem rtęci w organizmie a ryzykiem wystąpienia zachowań powiązanych z ADHD.
Raport z badań został opublikowany w październikowym wydaniu internetowego magazynu Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine.
Jak wykazały wyniki, spożywanie ryb w czasie ciąży może przyczynić się do podwyższenia ryzyka wystąpienia tego zespołu u dziecka. Na szczęście, wiele gatunków ryb charakteryzuje się niskim poziomem rtęci, dzięki czemu kobiety ciężarne mogą zdrowo się odżywiać, jednocześnie nie będąc narażonymi na nadmiernie działanie tego związku.
- Wyniki badań ukazują, jakie trudności napotykają kobiety w ciąży i jak trudno jest im zachować równowagę pomiędzy prawidłową, zawierającą ryby dietą a potencjalnym ryzykiem, które niesie ze sobą spożycie produktów bogatych w rtęć – twierdzi doktor Korrick. - Kobiety powinny być świadome, że substancje odżywcze zawarte w rybach mają korzystne działanie na mózg rozwijającego się płodu, z drugiej zaś strony wysoki poziom rtęci, którą zawiera ten pokarm, może stanowić pewne zagrożenie – ostrzega doktor Sagiv.
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Projekt objął około 400 dzieci urodzonych w New Bedford w latach 1993 -1998. Krótko po ich narodzinach, badacze pobrali od ich matek próbki włosów, które przebadano pod kątem zawartości rtęci. Kobiety wypełniły także ankiety dotyczące spożywania ryb w trakcie trwania ciąży.
Osiem lat później, naukowcy przebadali dzieci w celu zdiagnozowania lub wykluczenia u nich ADHD.
Jak się okazało, im wyższy poziom rtęci odnotowano w próbce włosów, tym większe było prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka zachowań związanych z nadpobudliwością psychoworuchową.
Projekt nie wykazał wprawdzie, jaki rodzaj ryb jest najlepszy dla ciężarnych, jednak wcześniejsze badania sugerują, że kobiety powinny unikać spożywania rekina, makreli, miecznika i świeżego tuńczyka. Rybami ubogimi w rtęć są natomiast – flądra, łupacz oraz łosoś.
Komentarze do: Ciąża: wysoki poziom rtęci a ryzyko wystąpienia ADHD u dziecka