Według naukowców ze szwedzkiego uniwersytetu w Umea, kobiety w zaawansowanej ciąży, które poddawane są działaniu pyłków kwiatowych, zwiększają u swych dzieci ryzyko wystąpienia astmy. Już wcześniej udowodniono, że istnieje związek pomiędzy narodzinami w trakcie okresu pylenia a możliwością wystąpienia alergii.
Pomimo iż okres pylenia jest w miarę regularny, to występują pewne różnice pomiędzy poziomem stężenia pyłków w powietrzu w przeciągu całego roku.
Kilkakrotnie starano się przebadać to zjawisko, jednak dopiero naukowcom z uniwersytetu w Umea udało się kompleksowo przeanalizować 110 tysięcy przypadków ciężarnych kobiet z okolic Sztokholmu.
Stwierdzono, że kobiety, które przebywały w miejscach o zwiększonym stężeniu pyłków podczas ostatnich 12 tygodni ciąży, o wiele bardziej narażały swe dzieci na możliwość wystąpienia u nich astmy w pierwszych latach życia.
Zobacz również:
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Podczas trwania badań wzięto również pod uwagę takie czynniki jak palenie w trakcie ciąży oraz sezon pylenia.
Istnieją różne możliwe wytłumaczenia tego zjawiska.
Ciężarne, u których w okresie pylenia występują różnego rodzaju reakcje uczuleniowe oraz objawy astmy, mogą wpłynąć tym na rozwój systemu odpornościowego u płodu.
Ponadto, ciężka reakcja alergiczna u kobiety może być przyczyną przedwczesnego porodu, co również może być powodem wystąpienia u noworodków problemów z oddychaniem.