Szukaj

Ćwiczenia po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu

Podziel się
Komentarze0

Wiele kobiet chce rozpocząć ćwiczenia gimnastyczne zaraz po urodzeniu dziecka. Ćwiczenia przyczyniają sie dopoprawy nastroju, możesz zacząć od następnego dnia po porodzie. Najpierw wykonuj proste ćwiczenia izometryczne. Ćwicz mięśnie brzucha lub wykonuj ćwiczenia Kegela. Kiedy poczujesz sie lepiej, możesz skorzystać z innych form gimnastyki. Wykonuj ćwiczenia, które lubisz najbardziej i staraj sie ćwiczyć regularnie.



Spacery i pływanie to także doskonałe ćwiczenia. Jednakże zanim zaczniesz ćwiczyć, zapytaj sie lekarza czy przypadkiem nie ma jakichś przeciwwskazań. Uważaj, aby nie rozpoczynając gimnastyki zbyt wcześnie. Nie przemęczaj sie tez zbyt ambitnymi ćwiczeniami. Wykonywanie bardziej wyczerpujących ćwiczeń zawsze potem będzie wymagało dłuższego odpoczynku. Kobiety po cesarskim cieciu powinny wykonywać ćwiczenia bardzo ostrożnie. Jeszcze w szpitalu, aby oczyścić drzewo oskrzelowe płuc, personel prawdopodobnie polecał im by kaszlały i oddychały . Poruszanie palcami stóp poprawia krażenie krwi. Chodzenie - na początku - mogło wcale nie być łatwe, ale pomagało zmniejszyć ryzyko zastoju krwi i powstawaniu zakrzepów żylnych w kończynach dolnych.

Po cesarskim cięciu


Nieco inaczej przebiega rekonwalescencja po cesarskim cięciu niż po porodzie siłami natury. Masz za sobą poważny zabieg chirurgiczny, musisz sie wiec uzbroić w cierpliwość. Niektóre objawy będą identyczne jak po porodzie siłami natury. Ale zalecenia lekarskie co do trybu życia w obu tych grupach pacjentek, będą inne. Niedługo po operacji, zwykle zachęca się pacjentki do wstawania z łóżka. Ruch zapobiega poważnym powikłaniom.

Spacer pomaga przywrócić prawidłową czynność organizmu, m.in. przynosząc ulgę przy zaparciach i wzdęciach.
Uważaj na mięśnie brzucha. Kiedy juz będziesz w domu, staraj się utrzymywać w czyśtości ranę operacyjna, obserwuj czy nie pojawiają sie objawy zakażenia. Do wystapienia objawów zakażenie rany przeważnie dochodzi w 4-6 dni po operacji. Jeśli zauważysz któryś z wymienionych objawów, to natychmiast skontaktuj sie z lekarzem:
  • zaczerwienienie otaczające brzegi rany,
  • gorączka,
  • zgrubienie wokół rany,
  • wydzielina z rany (wypływająca spod opatrunku lub nasiąkająca opatrunek).

Pomimo, ze nie rodziłaś siłami natury, to i tak będziesz przez kilka dni odczuwała bolesne obkurczanie sie macicy. Jest to znak, ze narząd ten powraca do swoich przedciążowych rozmiarów. Ból może się ojawiac także podczas karmienia piersią. Na pewno pojawia sie także odchody połogowe, jednak nie tak obfite jak po porodzie naturalnym. Jesli chciałabys wykonywać ćwiczenia gimnastyczne po cesarskim cięciu, powinnaś poczekać z tym przez około 3 tygodnie. Prawdopodobnie po 4-6 tygodniach od operacji będziesz mogła wrócić do wszystkich swoich normalnych zajęć.

Komentarze do: Ćwiczenia po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz