Szukaj

Ćwiczenie mięśni dna miednicy przed porodem

Podziel się
Komentarze1

Systematyczne ćwiczenie mięśni dna miednicy ułatwia poród - podkreślają eksperci kampanii edukacyjnej „CoreWellness - wewnętrzna siła”. Tymczasem, jak wynika z raportu przeprowadzonego na zlecenie marki TENA, inicjatora programu, wie o tym zaledwie 17% Polek1. W Polsce, kobiety, które przygotowują się do macierzyństwa lub właśnie urodziły dziecko, wciąż rzadko ćwiczą mięśnie dna miednicy.



Nie mają świadomości wagi tych ćwiczeń, ponieważ zdarza się, że czasem nawet nie wiedzą o ich istnieniu. Wyrobienie w sobie nawyku ćwiczenia mięśni dna miednicy sprawi, że kobiety łatwiej zniosą poród, a także szybciej wrócą do formy po urodzeniu dziecka.

Z doświadczenia eksperta

Wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy jest ważnym elementem przygotowania do porodu. Nabycie podczas ciąży umiejętności napinania i rozluźniania mięśni dna miednicy i krocza ułatwia i przyspiesza poród oraz zmniejsza ryzyko powikłań - mówi prof. Włodzimierz Baranowski z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego, ekspert kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła". Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań gimnastykę należy powtarzać codziennie, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży i powrócić do niej, jak tylko będzie to możliwe po porodzie - dodaje prof. Baranowski.

5 powodów, dla których warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy

Poród będzie krótszy, zmniejszy się również ryzyko powikłań.


Ucząc się kontroli nad swoim ciałem, łatwiej poradzisz sobie ze stresem, związanym
z ciążą i porodem.

Jako młodej mamie, ćwiczenia przywrócą Ci kontrolę nad pracą pęcherza, przyczynią się też do zapobieżenia problemom z kontrolą nad utrzymaniem moczu.


Regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy przyczyni się do ogólnej poprawy Twojej sprawności fizycznej.

Ćwiczenia są najlepszym sposobem na zachowanie dobrej kondycji przez całą ciążę i do szybkiego powrotu do formy sprzed ciąży.

Jak ćwiczyć?

Mięśnie dna miednicy możesz ćwiczyć wszędzie, w pracy, w domu czy w trakcie podróży samochodem lub autobusem. Wystarczy, że zaciśniesz mięśnie pochwy tak, jakbyś próbowała zatrzymać strumień moczu. Wytrzymaj z tak napięty mięśniami ok. 10 sekund, a następnie powoli je rozluźnij. Powtórz to ćwiczenie 10 razy, za każdym razem próbując napiąć mięśnie jeszcze mocniej. Dla ułatwienia możesz wyobrazić sobie, że Twoje mięśnie przesuwają do góry windę, która zatrzymuje się na kolejnych piętrach, po czym powoli zjeżdża w dół.

Nie musisz ćwiczyć sama

Jeśli nie chcesz ćwiczyć sama, pomocą dla Ciebie mogą okazać się zajęcia w klubach fitness, przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. Wchodząc na stronę internetową www.corewellness.pl lub www.tena.pl, możesz również zamówić bezpłatną płytę DVD z ćwiczeniami mięśni dna miednicy, autorstwa prof. Kari Bo z Norweskiego Kolegium Nauk Sportu w Oslo. Możesz się z niej dowiedzieć nie tylko jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy, ale także jak właściwie je zlokalizować i napinać.


Dodatkowe informacje


Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Więcej informacji
na www.TENA.pl.

Komentarze do: Ćwiczenie mięśni dna miednicy przed porodem (1)

stepa
stepa 30-09-2010 14:32

Ciężarki aquaflex i elektrostymulacja

1

Potwierdzam. Aquaflex sprawdza się. Dobre efekty daje też elektrostymulacja dopochwowa mięśni kegla za pomocą symulatora na na baterię, np. itouch SURE.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze