Według badań Samanthy Kaminski, absolwentki North Dakota State University, aktywnośc ruchowa wśród ciężarnych świń zwiększała płodność u ich młodych. Badaczka zastanawia się teraz, czy takie same zależności zachodzą również u ludzi. Wiele badań, których nie można przeprowadzić na ludziach, jest realizowanych na świniach, ponieważ jest to zwierzę niezwykle bliskie nam anatomicznie.
Zespół badawczy Kaminski wiedział już wcześniej, że przepływ krwi w macicy może wpływać na przepływ krwi do jajników u rozwijających się płodów. Zdecydowano się więc na kolejne badania dotyczące zależności między przepływem krwi w macicy a rozwojem jajników.
Naukowcy zebrali 15 świń rodzaju żeńskiego, które zostały zapłodnione. Między 40 a 105 dniem ciąży badacze zmusili świnie do ćwiczeń polegających na 30-minutowym spacerze po stodole 3 razy w tygodniu. Wprowadzono tę praktykę w kolejnych dwóch pokoleniach świń.
W pierwszym badacze sprawdzali jajniki prosiąt niedługo po urodzeniu, u młodych świń oraz u 6-miesięcznych osobników. Badano wagę jajników, rozwój komórek i ich rodzaje. Okazało się, że efekty ćwiczeń maleją wraz z dojrzewaniem świń, natomiast u nowo narodzonych osobników z większą wagą zauważono większą proliferację komórek w grupie, która ćwiczyła.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
U młodych świń nie zauważono różnic w wadze czy rozwoju komórek jajników. Świnie, które zmuszano do ćwiczeń, wykazywały wzrost komórek w pęcherzyku jamistym.
W drugim pokoleniu badano jajniki u rozwijających się płodów w 94 dniu ciąży. Nie zauważono różnic w wadze, natomiast odnotowano wzrost komórek jajnika płodu u osobników przymuszanych do ćwiczeń.
Autorzy badań zapewniają, że wyznaczony przez nich czas ćwiczeń świń, czyli 30 minut spaceru trzy razy tygodniowo, to optymalna próba, która daje miarodajne wyniki w porównaniu z inną ilością czasu spędzoną na ćwiczeniu obiektów badawczych.
Kaminski planuje dalsze badania poświęcić zweryfikowaniu czy proliferacja komórek jest dobrym wskaźnikiem przyszłej płodności oraz chciałaby sprawdzić, dlaczego nie zaszły zmiany w wadze i rozwoju komórek jajników w poszczególnych grupach badanych świń.
Komentarze do: Ćwiczenie podczas ciąży może wpłynąć na przyszłą płodność