Szukaj

Defekt enzymatyczny - niedobór kwasu foliowego

Podziel się
Komentarze14

Niedobór kwasu foliowego u przyszłej mamy może doprowadzić do zaburzenia rozwoju układu nerwowego dziecka. Dlatego lekarze specjaliści tak bardzo podkreślają znaczenie uzupełniania diety tą witaminą z grupy B. Tymczasem co druga kobieta może mieć problemy z przyswajaniem kwasu foliowego - substancji niezbędnej dla prawidłowego rozwoju płodu.



O roli kwasu foliowego w procesie kształtowania się układu nerwowego dziecka już od dłuższego czasu mówi się dużo, dzięki czemu świadomość przyszłych matek w tym obszarze jest coraz wyższa. Większość z nich stara się uzupełniać niedobory kwasu foliowego w okresie planowania ciąży i na jej początku - zwracają uwagę na sposób odżywiania, wzbogacają swoją dietę o preparaty bogate w tę witaminę. Tymczasem okazuje się, że nie każdy organizm ma zdolność prawidłowego przyswajania kwasu foliowego. Nieprawidłowości związane z jego przyswajaniem nazywane są defektem enzymatycznym i występują u około 50% kobiet. Pomimo powszechnego występowania defekt enzymatyczny jest trudny do zdiagnozowania, a badania są kosztowne i skomplikowane. Specjaliści zalecają więc profilaktyczną suplementację diety kwasem foliowym.

Kwas foliowy jest substancją syntetyczną, a w naturze występuje pod postacią folianów. Dostarczone w pożywieniu foliany są przetwarzane w procesach metabolicznych do formy, która jest przyswajana przez nasz organizm – pod warunkiem, że nie mamy defektu enzymatycznego. Produkty żywnościowe, które zawierają foliany to m.in. szparagi, szpinak, brukselka, kalafior, bób, otręby pszenne. Należy zdawać sobie sprawę, że foliany są bardzo wrażliwe - m. in. na obróbkę termiczną. Stanowi to dodatkową trudność w osiągnięciu odpowiednio wysokiego poziomu kwasu foliowego w organizmie wyłącznie przez spożywanie produktów bogatych w foliany. "Produkty przechowywane przez dłuższy czas albo poddane obróbce termicznej tracą od 30 do 80% folianów. Dlatego też tak trudno jest utrzymać zbilansowaną dietę o odpowiedniej zawartości kwasu foliowego" – twierdzi dr inż. Beata Bilska, specjalista z zakresu żywienia człowieka i dietetyki. Specjaliści zalecają zatem suplementację kwasu foliowego w postaci tabletkowej. Przyjmując suplementy diety dostarczamy do organizmu kwas foliowy w formie syntetycznej, która następnie jest przetwarzana do biologicznie aktywnej formy folianu.


Dotychczas na rynku polskim dostępne były tylko suplementy diety z kwasem foliowym. Obecnie, dzięki wieloletnim staraniom naukowców, opracowana została metafolina, czyli już przetworzona, aktywna forma folianu. Metafolina jest substancją odżywczą gotową do bezpośredniego wykorzystania przez organizm i lepiej przyswajalną niż kwas foliowy. Dostarczając foliany właśnie pod postacią metafoliny ułatwiamy organizmowi ich przyswajanie i nie musimy się martwić ewentualnym defektem enzymatycznym. Warto więc wybierać preparaty, które mają metafolinę w swoim składzie.

Niewystarczająca ilość folianów w organizmie kobiety ma wyraźny związek z uszkodzeniem cewy nerwowej u dziecka, czego następstwem może być między innymi rozszczepienie kręgosłupa, przepuklina mózgu i rdzenia kręgowego oraz bezmózgowie. Ponieważ często kobieta dowiaduje się o tym, że będzie mamą zbyt późno, by na czas rozpocząć uzupełnianie niedoboru folianów w organizmie, ważne jest aby suplementację rozpocząć na długo przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę. "Profilaktyka jest niezbędna, gdyż większość ciąż jest nieplanowana – zwykle kobieta dowiaduje się o tym, że będzie mamą między 4 a 6 tygodniem, kiedy mózg i rdzeń kręgowy dziecka są już ukształtowane” – mówi prof. dr hab. Romuald Dębski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP. „Wyeliminowanie ryzyka wystąpienia wad rozwojowych płodu, powinno być zatem priorytetem dla każdej kobiety, która jest w wieku rozrodczym, a nie tylko w okresie planowania ciąży".