Depresja poporodowa i obniżenie nastroju
Około 3-5. doby często dochodzi do przejściowego obniżenia nastroju - uczucie niepokoju, lęku, niepewności. Świadomość, że możesz sobie nie poradzić z ogromem obowiązków, zaczyna Cię przytłaczać. Wyraźnie masz gorsze samopoczucie, może nawet pojawią się łzy. Obiektywnie nią masz po temu żadnych powodów, wprost przeciwnie, szczęśliwie przeszłaś ciążę, poród, trzymasz w ramionach zdrowego, silnego noworodka.
Musisz wiedzieć, że takie gorsze samopoczucie jest dość często odczuwam w okresie połogu. Jak wykazują badania, ok. 25-85% kobiet przechodzi po porodzie tzw. przygnębienie poporodowe, które nie jest zaburzeniem psychicznym, tylko fizjologiczną reakcją na poród i wejście w rolę matki. Najczęściej takie objawy występują w ciągu kilku pierwszych dni po porodzie, po czym szybko ustępują. Podstawową przyczyną są zmiany hormonalne, jakie następują w organizmie kobiety po porodzie - spadek stężenia estrogenu i wzmożone wydzielanie prolaktyny, a także ciągte uczucie zmęczenia.Możesz być zaskoczona pojawieniem się uczucia ztości, niechęci czy zniecierpliwienia po urodzeniu dziecka. To wszystko jest wynikiem niewyspania i zmęczenia. Pojawienie się takich emocji może dodatkowo spowodować wystąpienie poczucia winy i przeświadczenia, że jesteś „złą matką", co dodatkowo z dnia na dzień pogłębia depresję. Dodatkowo te problemy z karmieniem piersią - bolące brodawki, za mato pokarmu. Postaraj się porozmawiać z kimś bliskim, wyrzuć z siebie negatywne emocje, a na pewno poczujesz się dużo lepiej. Duchowe wsparcie, które uzyskasz od najbliższych, wewnętrzne skupienie i relaks, jak również ćwiczenia fizyczne, pozwolą Ci szybko wyzwolić się ze złego samopoczucia.
Zobacz również:
Psycholodzy rozróżniają jeszcze jeden rodzaj zaburzeń zdrowia psychicznego - jest to psychoza poporodowa. Zaliczana jest do najgroźniejszych zaburzeń zdrowia psychicznego po porodzie. Matki z psychozą zazwyczaj doszukują się różnych schorzeń u swojego maleństwa, pomimo diagnoz lekarskich, które tego nie potwierdzają. Może również pojawić się obojętność, niechęć, a nawet wrogość w stosunku do dziecka. Taki stan zawsze wymaga leczenia psychiatrycznego.
Polecamy, również artykuł: Depresja
Komentarze do: Depresja poporodowa i obniżenie nastroju (1)