Depresja w ciąży
W czasie ciąży musisz być gotowa na zmiany nastroju jakie Cię czekają. Naturalne jest, że kobiety raz czują się lepiej, a raz gorzej. Powody do zmartwienia powinnaś mieć wtedy, gdy stale lub bardzo często towarzyszy Ci przygnębienie. Wtedy warto szukać pomocy u specjalisty, tak by ten czas był radością a nie czasem smutku.
Istnieje kilka przyczyn które mogą spowodować zaburzenia nastroju należą do nich:
- Stres związany z sytuacją finansową lub rodzinną
- Brak wsparcia ze strony najbliższych
- Występowanie zaburzeń nastroju w rodzinie
- Hospitalizacja lub konieczność leżenia w łóżku z powodu powikłań w czasie ciąży
- Lęk o zdrowie nienarodzonego dziecka. Zwłaszcza wtedy gdy istnieje ryzyko pojawienia się wad wrodzonych
- Lęk o swoje zdrowie, w momencie gdy cierpisz na choroby przewlekłe
Do objaw depresji poza uczuciem smutku i letargu należą również inne dolegliwości, takie jak:
- Zaburzenia snu (zbyt mała lub zbyt duża jego ilość)
- Długotrwałe przemęczenie
- Brak zainteresowania pracą, czynnościami wywołującymi przyjemność
- Brak zdolności koncentracji
- Huśtawki nastrojów
- Myśli autodestrukcyjne
- Odczuwanie nieuzasadnionego bólu
Zobacz również:
Jeżeli wyżej wymienione objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie skonsultuj się ze swoim lekarzem i powiedz mu szczerze o swoich dolegliwościach. Możliwe, że zaleci Ci wykonanie badań stężenia hormonów tarczycy, gdyż ich niedobór lub nadmiar może dawać podobne symptomy do depresji. Jeżeli hormony będą w porządku najpewniej otrzymasz skierowanie do terapeuty, który pomoże Ci się uporać z gwałtownym spadkiem nastroju.
Nie lekceważ depresji jest to choroba, która może przeszkodzić Ci w cieszeniu się z nowonarodzonego dziecka ale również zadbać o siebie po porodzie. Depresja nawet kiedy nie jesteś w ciąży może bardzo negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie dlatego nie ignoruj jej kiedy spodziewasz się dziecka, gdyż teraz jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie ale również za maleństwo.
To czy lekarz przepisze Ci leki antydepresyjne wymaga przeanalizowania ich wpływu na ciąże oraz tego czy nie wyrządzą one szkód dziecku. Na początek lekarz może zalecić Ci zastosowanie metod alternatywnych takich, jak terapia światłem, która wpływa na wzrost serotoniny w organizmie (hormon odpowiadający za nastrój). Ponadto zaleci spożywanie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, są to kwasy które obniżają ryzyko wystąpienia depresji ciążowej oraz poporodowej. Środkiem który pomaga w walce z depresją jest dziurawiec zwyczajny, poprawia on nastrój jednak przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem, gdyż jego wpływ na ciąże nie został wystarczająco przebadany.
Polecamy, również artykuł: Depresja
Komentarze do: Depresja w ciąży