Przeprowadzone niedawno badania pokazują, że dzieci matek, które były na diecie w okresie poprzedzającym poczęcie oraz we wczesnym okresie ciąży mogą być bardziej narażone na otyłość i cukrzycę typu B w późniejszym życiu. Pokazuje to, w jaki sposób zachowanie matek może prowadzić do epigenetycznych zmian u potomstwa.
Anne White, kierownik badań z Instytutu Nauk o Życiu z Uniwersytetu w Manchester, powiedziała: „Badania mogą pomóc w zrozumieniu powodów zachorowań bliźniaków na cukrzycę. Została też wykazana zależność między dietą matki w okresie początku ciąży, a późniejszą otyłością u dzieci.”
Badania były przeprowadzane na owcach: tym, które były w bliźniaczej ciąży, podawano inny pokarm i badano tkankę mózgową płodów. Okazało się, że nastąpiły zmiany w genach odpowiedzialnych za przyswajanie jedzenia i kontrolę poziomu glukozy, czego wynikiem może być otyłość i cukrzyca. Te odkrycia są wyjątkowe, ponieważ zmiany w genach nie były zależne od odziedziczonego DNA. Odpowiedzialne za nie były zmiany epigenetyczne, włącznie ze zmianami struktury DNA i związanych z nim protein i histonów, które wpływają na sposób, w jaki geny mogą funkcjonować później.
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
„Okazuje się, że dieta i żywienie w okresie wczesnej ciąży jest sprawą bardzo delikatną.” mówi Gerald Weissmann, redaktor naczelny czasopisma, w którym opublikowano wyniki. „Badania pokazują również ogromne znaczenie dziedziczenia epigenetycznego. Nie tylko DNA, ale też histony są odpowiedzialne za przyszłe funkcjonowanie naszego organizmu. Jesteśmy tym, co jedzą nasze matki.”