Kobiety są bardziej narażone na nietrzymanie moczu, wypadanie macicy i nietrzymanie kału 20 lat po porodzie przez pochwę niż po cesarskim cięciu, jak wykazały wyniki badań naukowców ze szwedzkiego Göteborgs Universitet.
Są to powszechne dolegliwości dotykające kobiety w każdym wieku. Mogą one mieć negatywny wpływ na jakość życia.
Autorka badań, Maria Gyhagen zajmowała się występowaniem i czynnikami ryzyka dla tych dolegliwości 20 lat po jednym porodzie przez pochwę lub jednym cesarskim cięciu.
Badanie przeprowadzono w 2008 roku, a jego uczestniczkami były kobiety, które w latach 1985-1988 urodziły tylko jedno dziecko i od nie miały już więcej potomstwa.
Ponad 6 tys. kobiet odpowiedziało na pytania dotyczące wzrostu, wagi, nietrzymania moczu lub kału, wypadania macicy, menstruacji, histerektomii, menopauzy i leczenia hormonalnego.
Okazało się, że w 20 lat po urodzeniu dziecka, poród naturalny zwiększał ryzyko nietrzymania moczu o 67%, a po ponad 30 latach aż o 275% w porównaniu do cesarskiego cięcia.
Zobacz również:
- Poród fizjologiczny - na czym polega?
- Jakie są czynniki zwiększające ryzyko przedwczesnego porodu?
- Poród w domu - za i przeciw
- Poród i pierwsze chwile z noworodkiem
- Pierwszy tydzień po porodzie, czyli jak pomóc młodej mamie?
- Cesarskie cięcie vs. poród naturalny!
- Połóg - trudny czas dla młodej mamy
- Współżycie po porodzie, kiedy pojawia się problem
Najważniejszym czynnikiem występowania symptomatycznego wypadania macicy był poród przez pochwę.
Waga płodu przekraczająca 4500 g natomiast zwiększała ryzyko wystąpienia tej dolegliwości, jeśli poród był naturalny.
Natomiast wypadanie macicy stanowiło czynnik ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu.
Również nietrzymanie kału występowało częściej u kobiet, które rodziły przez pochwę.
Natomiast pęknięcie krocza drugiego stopnia niemal podwajało prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości, a epizjotomia (nacięcie krocza) zapobiegała mu.
Badanie Marii Gyhagen jako pierwsze wykazało, że jeden poród przez pochwę zwiększa długofalowe ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu lub kału oraz wypadania macicy w porównaniu do jednego cesarskiego cięcia.
Jego wyniki stanowią ważną informację dla kobiet, które obawiają się wpływu porodu naturalnego na dno miednicy i rozważają cesarskie cięcie.
Należy jednak zaznaczyć, że przy wyborze najodpowiedniejszej formy porodu powinno się brać pod uwagę wiele wymogów medycznych, które mogą potencjalnie wpływać na zdrowie kobiety.