Ciężarne kobiety w Indiach dostają lepszą opiekę lekarską przed porodem, kiedy płód jest płci męskiej, według przełomowych badań naukowców amerykańskich, Leah Lakdawala z Michigan State University i Prashant Bharadawaj z University of California w San Diego. Badacze sugerują, że w społeczeństwach zdominowanych przez mężczyzn, dyskryminacja ze względu na płeć dotyczy już płodów.
Przyglądając się danym z narodowej ankiety przeprowadzonej na ponad 30 000 Hindusów, naukowcy amerykańscy odkryli, że ciężarne kobiety są objęte lepszą opieką przedporodową, zażywają suplementy żelaza, rodzą w szpitalu (a nie w domu), a także dostają zastrzyk przeciwtężcowy, kiedy płód jest płci męskiej.
Tężec to wiodąca przyczyna śmierci noworodkowej w Indiach. Według badania, w przypadku kobiet ciężarnych, które nie dostały szczepionki przeciwtężcowej, noworodki przychodzą na świat lżejsze albo umierają wkrótce po narodzinach.
– Jest to pierwsze badanie, które przygląda się dyskryminacji płciowej w opiece prenatalnej – mówi Lakdawala. – Przyjrzeliśmy się także danym z innych krajów. W narodach, gdzie panuje patriarchat, takich jak Chiny, Bangladesz i Pakistan, prenatalna dyskryminacja płciowa istnieje bez wątpienia. Ale w Tajlandii, Sri Lance i w Ghanie, które nie są uważane za zdominowane przez mężczyzn, nie znaleźliśmy na to dowodów.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Oficjalnie, w Indiach lekarze nie mogą wyjawiać płci płodu. Nielegalne jest też przeprowadzenie aborcji ze względu na płeć. Ale wszyscy wiedzą, że takie praktyki są powszechne – dodaje Lakdawala. – Jak widzimy, poznanie płci płodu dzięki USG również może prowadzić do dyskryminacji w tych ciążach, które kończą się terminowo.
Ten typ dyskryminacji, mimo że nie jest tak ciężki jak selektywna aborcja ze względu na płeć, ma wielki wpływ na zdrowie i dobrobyt noworodka. Wcześniejsze badania powiązały stan zdrowia we wczesnym dzieciństwie z późniejszymi problemami zdrowotnymi, dlatego prenatalna dyskryminacja również może mieć długoterminowe efekty.
Badanie ukazało się w Journal of Human Resources.
Komentarze do: Dyskryminacja płci zaczyna się w ciąży