Szukaj

Dziecko przygotowuje sie do przyjście na świat

Podziel się
Komentarze0

Każda kobieta przygotowuje się gruntownie do porodu czyta podręczniki, internet, ogląda programy telewizyjne, chodzi do szkoły rodzenia. Dziecko, które jest w naszym brzuchu również przebywa taką drogę tylko, że trochę w inny sposób. Jakie maleńki płód daje nam znaki, że to już czas przyjścia na świat? Dowiecie się czytając poniższy artykuł.


Nienarodzone maleństwo zazwyczaj rozwija się w macicy przez do około 38 tygodnia ciąży. Wtedy wszystkie jego narządy są odpowiednio wykształcone aby mógł swobodnie żyć poza brzuchem mamy. Kiedy organizm dziecka osiągnie tą dojrzałość wysyła mamie hormonalne sygnały, że to już czas! W tym czasie przysadka mózgowa kobiety zwiększa wydzielinę oksytocyny, który wywołuje skurcze porodowe macicy.

Zanim jednak dojdzie do porodu na 2 do 4 tygodni przed rozwiązaniem mama zauważa, że jej brzuch nieznacznie się obniża. W tym czasie dziecko zajmuje w kanale rodnym odpowiednią pozycję do przyjścia na świat. Kobieta w tym czasie zaczyna znowu odczuwać męczącą ja dolegliwość z pierwszych miesięcy ciąży, którą jest częstomocz. Spowodowane jest to naciskiem dziecka na pęcherz moczowy.

Dziecko układając się w miednicy może przyjąć różne pozycję. Będzie to świadczyć o tym jaki czeka kobietę poród. Jest to najtrudniejszy moment dla dziecka – przejście przez kanał rodny matki. Zazwyczaj dziecko rodzi się ruchem śrubowym schodząc w dół i jednocześnie obracając się wokół własnej osi.


Najkorzystniejsze dla niego jak i dla matki jest ułożenie główkowe tzn. główka jako pierwsza schodzi do miednicy. Jest to najlepsza pozycja, gdyż głowa noworodka toruje drogę reszcie ciała, która może urodzić się bez problemów.


Ułożenie główkowe może przybierać kilka rodzajów:

  • ułożenie główki potylicowe przednie – jest najbardziej popularne;
  • ułożenie twarzyczkowe – pierwsza rodzi się bródka;
  • ułożenie wierzchołkowe – główka jest wyprostowana.

Dziecko również może przyjąć ułożenie miednicowe co oznacza trudność w przyjściu na świat siłami natury. Chodzi tutaj o położenie pośladkowe, kiedy nóżki dziecka są wyprostowane ku górze i leża wzdłuż tułowia lub położenie miednicowe zupełne. W tym drugim ułożeniu kolana malucha są zgięte i przodują stópki wraz z pośladkami. Jeżeli kobieta rodzi po raz pierwszy zazwyczaj stosuje się cięcie cesarskie aby uniknąć zaklinowania główki w miednicy. W przypadku kobiet, u których ciąża nie jest pierwszą przy małej wielkości płodu lekarz zezwala na poród własnymi silami.

Maluch bywa również kapryśny co powoduje, że jego ułożenie całkowicie eliminuje poród naturalnymi metodami. Są to położenia płodu prostopadłe do osi długiej ciała oraz położenia skośne i poprzeczne. Przeszkodą do rodzenia naturalnie jest również krótka pępowina lub źle ułożone łożysko. Kiedy dziecko jest na tyle duże, ze nie mieści się w kanale rodnym stosuje się cięcie cesarskie.

Poniższy artykuł pokazuje jak dziecko przygotowuje się na poród. Pokonuje ono również mozolna drogę, aby móc wtulić się po porodzie w ramiona mamy.