Szukaj

Etapy porodu

Podziel się
Komentarze0

Poród jest to jedne z najbardziej oczekiwanych momentów, na który czeka kobieta po 9 miesiącach noszenia pod sercem swojego dzidziusia. Każda przyszła mama pewnie chce wiedzieć wcześniej, jak będą wyglądały oznaki tego szczególnego zjawiska, by oczywiście mogła się na nie odpowiednio przygotować.


Zazwyczaj nie ma reguły, która określa dokładnie ile będzie trwał poród. U kobiet, które są pierworódkami akcja porodowa zazwyczaj trwa dłużej niż u wieloródek. Jednak nie można przewidzieć ile czasu upłynie od momentu skurczów do wzięcia na ręce maleństwa, gdyż każdy poród jest inny. Przyszłe mamy podkreślają jednak, że jest to zbyt długi czas oczekiwania.

Jak wyglądają etapy porodu?

O tym, że dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat świadczy opuszczanie brzucha.  W tym czasie dziecko układa się w miednicy matki, najczęściej główka w dół. Zazwyczaj to zjawisko można zauważyć na 2 do 4 tygodni przed porodem. Towarzyszy temu ponowny ucisk na pęcherz moczowy tak jak to miało miejsce w pierwszych miesiącach ciąży.

Pierwszy etap porodu

Na kilkadziesiąt godzin przed rozpoczęciem akcji porodowej kobieta odczuwa silne skurcze macicy. Trwają one co 10-15 minut. Często w tym czasie dochodzi do odpływu gęstego śluzu, który ma zabarwienie z lekką domieszką krwi. Pojawiają się, również bóle krzyża w okolicy krzyża oraz podbrzusza. Skurcze na początku są mniej bolesne z czasem jednak ból ten nasila się. Niekiedy w chwili rozpoczęcia akcji porodowej pęka pęcherz płodowy i odpływa płyn owodniowy tzw. wody płodowe. W tym wypadku kobieta z przygotowana książeczką zdrowia, grupą krwi oraz wyprawką powinna skierować się do szpitala.

Po przybyciu do szpitala lekarz wstępnie zbada ciśnienie, tętno krwi oraz temperaturę, zaś położna sprawdzi ułożenie dziecka w macicy oraz jej rozwarcie. Badanie KTG pozwoli na określenie czynności akcji serca dziecka oraz czynności skurczowe macicy. Po wszystkich badaniach mniej więcej będzie wiadomo kiedy dziecko zamierza przyjść na świat oraz jaki rodzaj porodu będzie wskazany ( forma naturalna czy cesarskie cięcie).


W pierwszej fazie porodu nacisk dziecka oraz skurcze macicy powodują zmiany w narządach rodnych kobiety aby utorować drogę dziecku na świat. Skurcze porodowe sprawiają skracanie szyjki macicy i otwarcie jej kanału doprowadzając do całkowitego zgładzenia jej, a następnie pełnego rozwarcia. Na początku wczesnej fazy porodu takie rozwarcie ma 3-4 centymetry, potem dochodzi do 7 a na końcu do 10 centymetrów. Wiążę się z tym większa częstotliwość występowania skurczy. Pojawiają się one co 2-3 minuty i trwają do 90 sekund. W tym czasie kobieta zazwyczaj mówi, ze nie da rady jednak jest to normalna reakcja na ból.



Drugi okres porodu


Jest on liczony od momentu całkowitego zgładzenia szyjki macicy, a kończy kiedy na świat przychodzi dziecko. Skurcze pojawiają się coraz częściej dlatego ważne jest, aby kobieta odpowiednio oddychała, co powoduje lepsze dotlenienie dziecka oraz zmniejsza ból. Jeżeli wody płodowe nie odeszły w pierwszej fazie porodu w tej na pewno to się stanie.

Kiedy zacznie się poród kobieta będzie odczuwała potrzebę parcia, aby dziecko mogło przyjść na świat. U kobiet, które rodzą po raz pierwszy okres ten trwa od 30 do 60 minut, zaś u kobiet z większym doświadczeniem do 20 minut. Ważne jest aby kobieta uważnie słuchała poleceń położnej bądź osoby, która uczestniczy w porodzie rodzinnym. Złe parcie może spowodować spowolnienie akcji serca dziecka oraz jego niedotlenienie.

Uniknięcie niekontrolowanego pęknięcia tkanek podczas wyrzynania się główki jest spowodowane nacięciem krocza, szczególnie u kobiety, która rodzi pierwszy raz. Najczęściej ciecie ma od 2 do 3 centymetrów. Rana taka zwykle goi się bez większych problemów po kilku dniach.

Po trudnym i męczącym porodzie najlepszym co może usłyszeć kobieta to jest krzyk jej nowo narodzonego dziecka oraz przytulenie go do piersi. Gdy dziecko leży na brzuszku mamy a pępowina przestaje tętnić, lekarz zaciska ja a następnie przecina. Jeżeli jest to poród rodzinny ten symboliczny moment przecięcia pępowiny powierzany jest ojcu.

Trzeci okres porodu

Bezpośrednio po urodzeniu dziecka rozpoczyna się ostatni okres czyli rodzeni łożyska. Trwa to zazwyczaj od 1 do 3 minut. Łożysko w tym czasie odkleja się od ściany macicy. Skurcze powodują wypchanie jego przez pochwę na zewnątrz. W czasie łożyskowego okresu kobieta traci zazwyczaj od 200 do 400 ml krwi.

Po zakończeniu porodu lekarz ogląda srom, pochwę i szyjkę macicy. Nacięte lub pęknięte krocze jest zszywane. Potem położna co kilka godzin bada twój pul i ciśnienie krwi oraz temperaturę aby uniknąć groźnych komplikacji poporodowych. W tym czasie możesz już przystawiać maleństwo do piersi i próbować je karmić. Jenak nie spiesz się z tym za bardzo pozwól, żeby maleństwo przyzwyczaiło się do nowej sytuacji jakim jest życie poza twoi brzuchem.