Ciąża pozamaciczna to obecnie główna przyczyna śmierci podczas pierwszego trymestru, ale można jej zapobiec poprzez hormon adrenomedulina (ADM), co wykazały najnowsze badania opublikowane w ostatnim Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, wydawanym przez Towarzystwo Endokrynologiczne.
Ciąża pozaciczna to przypadek, w którym zapłodnione komórki jajowe trafiają do jajowodów zamiast do macicy. U kobiety w ciąży embrion przedostaje się do macicy poprzez skurcze mięśni i pulsowanie "rzęsek". Ciążę pozamaciczną powodują zazwyczaj defekty jednego bądź drugiego. Nie jest ona groźna dla organizmu, ale w skrajnych przypadkach może powodować zagrożenie dla zdrowia bądź życia matki.
"To pierwszy przypadek, w którym hormon ADM miał wpływ na częstotliwość pulsowania rzęsek i skurcze mięśni w jajowodzie. Jego niedobór znacznie pogarsza pracę tych dwóch czynników, co utrudnia transport zarodka i sprzyja jego retencji w jajowodzie. To odkrycie jest bardzo ważne, ponieważ poziom tego hormonu może nam pomóc przewidzieć ciąże pozamaciczną", twierdzi prowadzący te studia Wai-Sum O z Uniwersytetu w Hong Kongu.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
Podczas tych badań, naukowcy przebadali kobiety z usuniętymi jajowodami oraz po operacji usunięcia macicy. Każda z uczestniczek miała tkankę ze swojego jajowodu przetrzymywaną w warunkach umożliwiających replikację stanu hormonalnego we wczesnej
młodości.
W jajowodach badanych kobiet, które miały ciążę pozamaciczną, pulsowanie "rzęsek" było wolniejsze, skurcze mięśni były rzadsze i było znacznie mniej hormonu adrenomeduliny niż u kobiet, które miały normalną ciążę. Po dodaniu ADM pulsowanie i skurcze wróciły do stanu normalnego.
"ADM zwiększa ruchliwość rzęsek, napięcie mięśni gładkich i częstotliwość skurczy, zaś niedobór tego hormonu może powodować patogenezę poprzez upośledzenie w transporcie" - dodaje Wai-Sum O.
Pozostali naukowcy biorący udział w tych badaniach: Liao SB, Li HWR, Ho JC, Yeung WSB, Ng EHY, Cheung ANY, and Tang F - wszyscy z Uniwersytetu w Hong-Kongu.
O Towarzystwie Endokrynologicznym:
Założone w 1916, Towarzystwo Endokrynologiczne jest największą, najstarszą i najbardziej aktywną organizacją poświęconą badaniom nad hormonami i klinicznymi przypadkami endokrynologii. Dzisiaj w jej skład wchodzi ponad 15 tys. naukowców, fizyków, nauczycieli i studentów z ponad stu krajów.
Siedziba TE leży w Chevy Chase w stanie Maryland. By dowiedzieć się więcej na temat Towarzystwa i endokrynologii odwiedź stronę www.endo-society.org.