W badaniu przeprowadzonym na myszach, naukowcy z University of North Carolina odkryli, że hormon adrenomedulina odgrywa kluczową rolę w hamowaniu rozwoju jednej z najgroźniejszych komplikacji ciążowych, tzw. stanu przedrzucawkowego. Zaskakującym jest to, że hormon ten, który chroni przed wspomnianą dolegliwością, nie jest wydzielany przez organizm ciężarnej, tylko przez płód.
- Przekonaliśmy się, że płód w ważny sposób chroni ciężarną samicę myszy przed stanem przedrzucawkowym - mówi dr Kathleen M. Caron, kierująca tym badaniem. - Adrenomedulina odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych i zachodzące w nich procesy.
Stan przedrzucawkowy występuje średnio w jednej na pięćdziesiąt brzemiennych kobiet. W jego przebiegu naczynia krwionośne w łożysku nie są w stanie się rozszerzać, co uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi do płodu. Nieleczony stan przedrzucawkowy stanowi zagrożenie dla życia.
Caron dodaje, że nie umiemy przewidzieć stanu przedrzucawkowego u kobiet ciężarnych. Na jego wystąpienie wpływa tak wiele różnych czynników, że trudno jest lekarzom zdiagnozować podwyższone ryzyko u danej pacjentki. Zidentyfikowanie elementów zapowiadających stan przedrzucawkowy byłoby więc bardzo pomocne.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
Naukowcy badali myszy, których organizmy produkowały zwiększoną bądź zmniejszoną ilość adrenomeduliny. Badanie ujawniło, że płód uwalnia adrenomedulinę w łożysku, aby usprawnić przepływ krwi w trakcie drugiego trymestru.
Jest to pierwsze badanie ukazujące tak wyraźnie istnienie sygnału chemicznego wysyłanego przez płód.
Naukowcy dowiadują się coraz więcej o dialogu, jaki ma miejsce między organizmem ciężarnej a organizmem płodu, ale wciąż pozostaje on w dużym stopniu okryty tajemnicą.
Odkrycie i opisanie działania adrenomeduliny jest ważnym krokiem na drodze do opracowania nowych metod wykrywania i zapobiegania stanom przedrzucawkowym.
Poziom adrenomeduliny w organizmie ciężarnej może być świetnym wskaźnikiem tego, czy jej zdrowie jest zagrożone. Ułatwi to lekarzom zapewnić jej odpowiednią opiekę w wczesnych fazach ciąży.
Aby do tego doprowadzić, naukowcy chcą posłużyć się swoimi badaniami na myszach, tak aby opracować wzór stawiania diagnozy, który będzie można odnieść również do ludzi.
Komentarze do: Hormon wydzielany przez płód chroni ciężarną przed stanem przedrzucawkowym