Na podstawie obserwacji 37 000 ciąż, naukowcy doszli do zaskakującego wniosku - mrożone zarodki podnoszą skuteczność zapłodnienia in vitro. Pacjentki poddające się sztucznemu zapłodnieniu mogą zdecydować się na natychmiastową implantację embrionu lub też zamrożenie zarodków i wykorzystanie ich w późniejszym terminie.
Magazyn Fertility and Sterility donosi, że to właśnie zamrożone zarodki decydują o skuteczności metody.
Zespół angielskich specjalistów wykazał, że użycie mrożonych embrionów zwiększa szansę na zajście w ciążę oraz niesie mniejsze ryzyko powikłań.
Badania dowiodły, że po wszczepieniu zamrożonych zarodków rzadziej dochodzi do niepożądanych krwawień i przedwczesnego porodu.
Efektywność metody wiąże się prawdopodobnie z regulacją hormonów kobiety. Eksperci sugerują, że kluczowe znaczenie ma tu odstęp czasowy między pobraniem komórki i implantacją zarodka.
Zobacz również:
- Czym jest naprotechnologia?
- Zdrowie dziecka a zapłodnienie in vitro
- Sztuczna prokreacja - aspekt prawny
- Neurologiczne zaburzenia u dzieci z in vitro – prawda czy fałsz?
- Metoda sztucznego zapłodnienia w świetle prawa i medycyny
- Metody sztucznego zapłodnienia
- Sztuczna prokreacja - skala zjawiska
- Status embrionu ludzkiego
W metodzie in vitro pacjentkom podaje się zastrzyki hormonalne w celu pobudzenia produkcji komórek jajowych, które następnie są pobierane i natychmiast wszczepiane lub zamrażane.
Lekarze twierdzą, że implantacja bezpośrednio po cyklu stymulacji hormonalnej zmniejsza szansę na sukces.
Coraz częściej rekomenduje się mrożenie zarodków i wszczepianie ich, gdy poziom hormonów kobiety wraca do normy, co stwarza lepsze warunki dla rozwoju embrionu.
Można powiedzieć, że odbywa się dzięki temu przyspieszony proces naturalnej selekcji: przetrwają bowiem tylko najsilniejsze zarodki.
„Na dzień dzisiejszy jesteśmy daleko od posiadania wystarczających dowodów uzasadniających korzystanie wyłącznie z zamrożonych embrionów”, podkreśla Abha Maheshwari z uniwersytetu Aberdeen w Szkocji.
Trzeba jednak zauważyć, że jest to obecnie metoda zalecana przez większość lekarzy.