Jak przyspieszyć poród?
Oczekiwanie na dziecko jest dla kobiety najpiękniejszym czasem w życiu, a na wyznaczony przez lekarza dzień rozwiązania czekają z utęsknieniem. Jednak co zrobić, gdy termin porodu minął parę dni temu, a dziecko nadal nie chce pojawić się na świecie?
Wraz z upływem terminu porodu, kobiety denerwują się coraz bardziej. Mimo uspokajających słów lekarza, obawiają się o zdrowie dziecka i skutki dłużej trwającej ciąży. Zastanawiają się, co jest przyczyną opóźnienia dnia rozwiązania.
Jednak trzeba pamiętać, że cierpliwość jest najważniejsza. Większość kobiet nie rodzi w wyznaczonym terminie. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego nie ma powodu do niepokoju, gdy dziecko przychodzi na świat tydzień przed wyznaczonym dniem, czy tydzień po nim. Zaledwie 4-6 kobiet na 100 rodzi w ustalonym przez lekarza dniu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niepokój i strach przyszłej mamy mogą tylko jeszcze bardziej opóźnić poród. Kobiety stosują wiele metod, które mają zachęcić malucha do wyjścia na świat – jak zatem to zrobić?
Nieco przyjemności
Przyjemnym i skutecznym sposobem na przyspieszenie porodu jest seks. Wiele kobiet może być zaskoczonych, jednak udowodniono naukowo, że w spermie zawarte są prostaglandyny, czyli hormony, które będąc w szyjce macicy wywołują jej skurcze. Skurcze macicy mogą wywołać też pieszczoty brodawek piersiowych. Uwalniana jest wtedy oksytocyna, czyli hormon stymulujący skurcze.
Zobacz również:
Sport to zdrowie
Gdy maleństwo nadal leniuchuje w brzuchu mamy, wskazany jest lekki wysiłek fizyczny. Wiele kobiet, w ostatnich tygodniach przed porodem, ogranicza wysiłek do minimum, jednak spacer w równym tempie, który nie wywołuje zadyszki jest zdrowy zarówno dla matki jak i dla dziecka – jest to doskonały sposób na dotlenienie. Można także wykonywać specjalne ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Ponad to, aktywność fizyczna zwiększa wydzielanie endorfin, które powodują polepszenie samopoczucia i poprawę humoru.
Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duży wysiłek fizyczny jest bardzo niebezpieczny. Niekiedy dochodzi do odklejenia się łożyska, co może być tragiczne w skutkach dla mamy i dziecka.
Zioła i gorąca woda
Wiele kobiet sięga po liczne ziółka, które mogą mieć wpływ na skurcze macicy. Do takich roślin należy bazylia, szałwia, wiesiołek czy liście maliny. Podczas trwania ciąży, ich spożywanie jest zabronione, jednak w przypadku opóźnienia terminu porodu mogą się przydać. Działanie wyżej wymienionych roślin nie jest udowodnione naukowo, nie wiadomo czy pomogą, jednak nie powinny zaszkodzić.
Powszechną opinią jest, że skuteczna będzie gorąca woda. Owszem, ciepła kąpiel ma działanie rozluźniające, jednak najbardziej pomaga wtedy, gdy poród już się zaczął.
Czy to naprawdę działa?
Naturalnych sposobów na przyspieszenie porodu jest wiele, niektóre z nich stosowały już nasze prababki, jednak opinii może być tak wiele, jak wiele jest kobiet. Każda może mieć inne doświadczenia, każdej może pomóc co innego. W przypadku, gdy wszystkie wyżej podane sposoby zawiodą, zalecana jest oksytocyna, która jest podawana z kroplówką w szpitalu.
Najważniejsze jest żeby zachować umiar i zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że największy wpływ na maluszka mają emocje mamy – relaks i spokój to klucz do sukcesu.
Jagoda Marek
Komentarze do: Jak przyspieszyć poród? (5)
Herbata z liści malin
5czy to prawda, że herbata z liści malin przyśpiesza poród?... pokaż całość
NIE NIE, herbata z liści malin nie przyspiesza porodu. Może tylko pomóc podczas jego trwania. Herbata z liści malin ma działanie wzmacniające mięśnie macicy, dzięki czemu poród przebiega sprawniej.Nie ma żadnego wpływu n... pokaż całość
Herbata z liści malin jest znana od dawna w Azji, Afryce, Ameryce - wśród położnych jako środek ułatwiający poród. Dzięki naparowi z liści malin mięśnie macisy stają się bardziej elastyczne i podatne dlatego ułatwia to p... pokaż całość
Poza tym, że herbata z liści malin, jest dobra dla ciężarnych, to ma jeszcze sporo innych właściwości. Działa ściągająco, rozkurczowo i przeciwzapalnie. Dlatego herbata z liści malin jest dobra przy biegunce, bólu gardła... pokaż całość