Szukaj

Jak wygląda cesarskie cięcie?

Podziel się
Komentarze0

Cesarskie cięcie zazwyczaj jest przeprowadzane kiedy kobieta nie może rodzić siłami natury. Jest to  operacja chirurgiczna umożliwiająca alternatywne przyjście dziecka na świat. Dawniej takie cięcie cesarskie rozpoczynało przecięcie powłok brzusznych od pępka do spojenia łonowego, aby lekarz miał łatwiejszy dostęp do macicy. Dzisiaj na szczęście nie potrzeba, aż tak dużego nacięcia. Lekarz najczęściej przecina skórę poprzecznie do spojenia łonowego co pozostawia małą bliznę.


Co jest powodem wykonania cięcia cesarskiego?

Powodami, które skłaniają lekarza do wykonania takiej operacji jest zazwyczaj stan zdrowotny pacjentki oraz jej nienarodzonego dziecka. Istnieje kilka istotnych przypadków, w których kobieta nie może rodzić silami natury i stosuje się cesarskie cięcie:

  • Kiedy kanał rodny kobiety ma nieprawidłową budowę np. przy podejrzeniu zwężenia miednicy. W takim wypadku wykonywane jest przed porodem badanie ultrasonografem aby ocenić możliwości porodowe kobiety.
  • W przypadku stwierdzenia u kobiety wszelkich chorób, które wykluczałyby poród siłami natury np. problemy ze sercem, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niedoczynność nerek itp.
  • Gdy u kobiety stwierdzi się mięśniaka lub guza jajnika lub gdy wcześniej była przeprowadzona operacja wycięcia mięśniaka macicy.
  • Wszelkie złe ułożenia dziecka, które mogłyby zagrozić jego życiu w czasie porodu np. ułożenie miednicowe zupełne, pośladkowe, ukośnie, prostopadłe poprzeczne.
  • W czasie, gdy łożysko jest niekorzystnie umiejscowione. Łożysko odklejające się lub przodujące, które zagroziło by wystąpieniem krwotoku w czasie porodu naturalnego.


Cesarskie cięcie może też być podjęte przez lekarza przed samym porodem. Sytuacja taka istnieje, gdy nagle wyjdą komplikację zagrażające życiu matki lub dziecka np.

  • Kiedy łożysko odklei się przedwcześnie, co powoduje ostry krwotok.
  • W czasie gdy pępowina dziecka jest za krótka lub nastąpi jej odpadnięcie.
  • Nagły spadek tętna u dziecka spowodowany stresem rodzącej czy zbyt małym kanałem rodnym kobiety.
  • Możliwość pęknięcia macicy kobiety.
  • Kiedy poród się przedłuża co może spowodować martwicę wewnątrzmaciczną płodu

Dziecko, które przychodzi na świat dzięki cesarskiemu cięciu jest zwykle mniej zmęczone choć początkowo może mieć problemy z oddychaniem. Zazwyczaj po takiej operacji pokarm matki przychodzi z dwudniowym opóźnieniem dlatego nie należy się martwić.

Cięcie cesarskie nie jest zwykle skomplikowana operacją. Po przecięciu powłok brzusznych i wyciągnięciu dziecka tą samą drogą usuwane jest łożysko. Następnie zszywane są przecięte tkanki, po których blizna goi się w przeciągu tygodnia. Zabliźnienie jej jest jednak długotrwale bo aż do 12 miesięcy, dlatego zaleca się poczekanie z kolejnym zajściem w ciąże.

Obecnie przy cesarskim cieciu stosowane są znieczulenia ogólne, w którym pacjentka ma wyłączona świadomość lub zewnątrzoponowe. W tym drugim znieczuleniu anestezjolog przez nakłucie kobiety w kręgosłup w odcinku lędźwiowym podaje środek znieczulający. Kobieta zachowuje wtedy przytomność podczas operacji i można z nią utrzymać kontakt. Matka po cesarskim cieciu może zobaczyć dziecko i usłyszeć jego pierwszy krzyk. Operacja taka trwa od 30 do 60 minut w zależności od stanu mamy i jej dziecka.

Komentarze do: Jak wygląda cesarskie cięcie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz