Jak wygląda czas bezpośrednio po porodzie w szpitalu?
Na pewno każda z kobiet, które oczekują dziecka, zastanawiała się nie raz, jak to wygląda w rzeczywistości - sam poród, a potem także czas po nim w szpitalu. Co się wtedy robi? Co się powinno robić? Czego będą od niej wymagać? Kiedy zobaczy dziecko? Czy od razu przystawią jej dziecko do piersi, czy najpierw umyją? Czy będzie w ogóle mogła odpocząć? A kiedy pozwolą jej zobaczyć się z mężem czy partnerem. Czy znajomi mogą przyjść, odwiedzić świeżo upieczoną matkę? Ile kobiet, tyle wątpliwości i wizji.
Wczesny połóg – co to jest?
Czas bezpośrednio po porodzie nazywany jest „wczesnym połogiem” i trwa mniej więcej 2 godziny. Jest to okres wzmożonej obserwacji matki przez lekarza i położną. Wczesny połóg nazywany jest też czwartym etapem porodu.
Co się dzieje z ciałem kobiety podczas wczesnego połogu?
Pojawią się tzw. odchody połogowe. Nie należy się krępować, ani się tym martwić, czy też tego wstydzić, gdyż odchody połogowe to rzecz najbardziej naturalna pod słońcem, ściśle związana z porodem. Wynikają z tego, iż wewnątrz, na powierzchni macicy, utworzyła się rana w związku z oddzieleniem łożyska. Rana ta w czasie połogu powoli się goi, łuszcząc się. Te złuszczone cząstki i resztki narośniętej śluzówki macicy to właśnie odchody połogowe. Odchody takie zaraz po porodzie mają barwę krwistą i mogą się utrzymywać do 3 dni.
Dokąd z porodówki?
Po 3 godzinach po porodzie kobieta z noworodkiem trafiają do sali poporodowej. W salach poporodowych obowiązują określone godziny odwiedzin, do których zazwyczaj trzeba się ściśle stosować, choć niekiedy ojcu dziecka może się udać zostać dłużej. W niekórych szpitalach istnieją rodzinne sale poporodowe, dlatego warto jeszcze przed porodem zorientować się, czy w wybranym szpitalu jest możliwość wynajęcia takiej sali. Sale poporodowe są płatne.
Czy odwiedziny znajomych są możliwe?
Naturalnie, nie każda kobieta, która właśnie została matką, marzy o procesjach znajomych, przewijających się przez salę, na której leży. Zazwyczaj kobiety po porodzie są tak zmęczone, że po prostu nie mają na to siły. Należy też wziąć pod uwagę to, że na sali poporodowej leży zazwyczaj kilka kobiet, więc takie nagromadzenie wizyt może być dla nich po prostu męczące. Dlatego odwiedziny powinny być jak najkrótsze, ograniczone tylko do naprawdę najbliższych, niezbędnych osób. Należy też pamiętać o zakazie przyprowadzania do szpitala dzieci, które nie ukończyły 12 lat. Taki zakaz powstał w celu uchronienia noworodków przed zarażeniem chorobami wieku dziecięcego.
Zobacz również:
- Poród w domu - za i przeciw
- Poród prowokowany
- Mężczyzna przy porodzie
- Jakie są czynniki zwiększające ryzyko przedwczesnego porodu?
- Poród i pierwsze chwile z noworodkiem
- Połóg - trudny czas dla młodej mamy
- Współżycie po porodzie, kiedy pojawia się problem
- Pierwszy tydzień po porodzie, czyli jak pomóc młodej mamie?
Na co można wykorzystać czas po porodzie?
Na przykład na uzupełnienie swojej wiedzy o noworodku i o opiece nad nim. Z takich nauk może skorzystać także ojciec dziecka - może zacząć praktykować przewijanie i kąpiel noworodka pod fachowym okiem położnej czy pielęgniarki już w szpitalu. Wiadomo, zajęcia w szkole rodzenia przygotowują do pielęgnacji noworodka jedynie teoretycznie, nawet jeśli ćwiczenia były praktykowane na lalkach. Normalne jest więc to, że wielu ojców i wiele matek po prostu czują się bezradni i zagubieni, gdy po raz pierwszy znajdą się „sam na sam” z żywym noworodkiem, a lęk przed zrobieniem mu krzywdy może sparaliżować najbardziej kochającego rodzica. W szpitalu można także nauczyć się także praktycznie techniki przystawiania dziecka do piersi. Warto o to poprosić położną, aby pokazała po raz pierwszy, jak to się robi, a także o to, by od czasu do czasu sprawdzała, jak świeżo upieczona matka sobie z tym radzi. Czas po porodzie w szpitalu jest także dobry na to, aby skorzystać z porady doradcy laktacyjnego.
Troska o dziecko
Co prawda, noworodek w szpitalu znajduje się cały czas pod opieką specjalistów i w zasadzie nie powinno stać się mu nic złego. Naturalne jest jednak to, że rodzice cały czas martwią się i niepokoją. Aby się choć trochę uspokoić, należy od razu zapytać, w jakim stanie się urodziło dziecko, czy jest zdrowe, jakie miało badania, czy czekają je jeszcze jakieś dodatkowe badania czy zabiegi, jakie szczepienia są obowiązkowe i które należy zrobić natychmiast, a także, kiedy należy je powtórzyć. Bardzo ważna jest tu rola ojca, dlatego istotne jest to, aby w takiej rozmowie z pediatrą brał udział także ojciec dziecka i przyswajał sobie wszystkie niezbędne informacje.
Jak długo przebywa się w szpitalu po porodzie?
Ten czas trwa mniej więcej 3 dni, czasami może się przeciągnąć do 4-5 dni. Jeśli kobieta czuje, że chciałaby przebywać w szpitalu nieco dłużej – wystarczy po prostu powiedzieć o tym położnej i z nią ustalić wszelkie szczegóły. Czas ten można także skrócić, jeżeli kobieta wie, że najszybciej dojdzie do siebie po prostu w domu. W Szitalach Przyjaznych Dziecku, noworodek od samego porodu, przez cały czas pobytu w szpitalu jest przy matce. Matka także zawsze jest pytana o zgodę, jeżeli zachodzi konieczność jakichkolwiek dodatkowych badań czy innych zabiegów. Także ojciec dziecka może mu towarzyszyć przez cały czas. Rodzice zawsze mogą prosić o położne i pielęgniarki oraz zadawać im wszystkie dręczące ich pytania.
Komentarze do: Jak wygląda czas bezpośrednio po porodzie w szpitalu?