Naukowcy z University of Michigan School of Public Health przeanalizowali w najnowszych badaniach strukturę chemiczną wątroby płodu. Wyniki wykazały obecność bisfenolu A (BPA); stąd wniosek, że podczas ciąży musi dochodzić do znaczącej ekspozycji na tę substancję.
Czy jednak ta substancja jest niebezpieczna? Bisfenol A jest wykorzystywany m. in. w procesie produkcji różnych tworzyw sztucznych, np. opakowań żywności. Wiadomo jednak, że BPA wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie hormonów.
Wcześniejsze badania dotyczące BPA analizowały zawartość substancji w moczu. Wyniki wskazywały, że biosfenol występuje w moczu u blisko 95% populacji.
Ostatnie badania w Michigan dowiodły obecności BPA także w naszych tkankach. Naukowcy, posługując się metodami tzw. ultrasprawnej chromatografii cieczowej oraz spektrometrii mas, przeanalizowali wątroby 50 płodów. Wszystkie były w I lub II trymestrze życia prenatalnego.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
Jak bisfenol A może dostać się do naszego organizmu? Możliwości jest wiele, co sprawia, że nie możemy tego kontrolować: poprzez przyjmowanie pokarmu lub przez skórę. Także przez wdychanie powietrza. Dla dorosłych organizmów substancja nie jest bardzo szkodliwa - szybko bowiem ulega metabolizmowi.
Stąd uznawało się BPA za substancję neutralną z punktu widzenia naszego zdrowia.
Okazuje się jednak, że płód nie jest w stanie walczyć z niepożądanymi substancjami w takim samym stopniu jak organizm, w którym się rozwija, czyli ciało dorosłej kobiety.