Francuski rząd ma zamiar rozpocząć nową kampanię informacyjną na temat antykoncepcji. Celem jest przypomnienie, iż istnieją inne sposoby antykoncepcji poza pigułką, którą stosuje 60% wszystkich kobiet używających antykoncepcji.
Francuzki używają antykoncepcji przystosowanej do ich stylu życia? Takie pytanie jest w centrum nowej kampanii, która została przedstawiona oficjalnie przez panią sekretarz stanu, Norę Berra oraz przez narodowy instytut prewencji i edukacji na rzecz zdrowia (Institut national de prévention et d'éducation pour la santé, Inpes).
Kampania będzie polegać przede wszystkim na spotach telewizyjnych. Skierowana szczególnie jest do kobiet w wieku od 20 lat do 35 lat, które stosują doustne środki antykoncepcyjne. Ma na celu przypomnienie, że pigułka nie jest już jedyną metodą antykoncepcji.
Antykoncepcja we Francji – statystyki
Około 60% kobiet stosujących antykoncepcję, polega na pigułce, przeciwko 23% kobiet, które używają spirali oraz 10% polegających na prezerwatywie, według statystyk, które podaje raport z 2010 roku, sporządzony przez generalną inspekcję spraw społecznych (Inspection générale des affaires sociales, Igas).
Zobacz również:
Francuska minister zdrowia opracowała więc tę kampanię, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat antykoncepcji i jej adekwatności do osobistej sytuacji kobiet, i aby przypomnieć, iż istnieją inne środki poza pigułką, które można brać pod uwagę, w przypadku częstego zapominania o zażyciu tabletki.
W rzeczywistości, nawet jeśli pigułka jest najpowszechniej stosowanym środkiem antykoncepcyjnym, i nawet jeśli ma prawie 100-procentową skuteczność, to jej codzienne zażywanie stanowi problem, szczególnie w przypadku pominięcia przez zapomnienie.
Blisko 21% niechcianych ciąż w 2005 roku zostało stwierdzonych u kobiet zażywających pigułki. Poza tym, bez zapominania, jedna kobieta, która zażywa pigułkę od 17 roku życia do 50 roku życia, zażyje nie mniej niż 8000 tabletek.
Do tego, jak zauważa inspekcja IGAS, zażywanie pigułek może być kłopotliwe dla młodych dziewczyn, w szczególności w sytuacji, kiedy muszą ukrywać swoje życie seksualne przed rodziną, albo w przypadku kobiet, które mają niepewną sytuację (przemoc, brak bezpieczeństwa).
Aby więc uniknąć takiej nieadekwatności i w obliczu zbyt systematycznego przepisywaniu pigułki, rząd francuski zdecydował się uruchomić nową kampanię, która przedstawia różne możliwe sposoby, ich zalety i wady. Pośród tych metod znajduje się: spirala, plaster, implant, pierścień.