Karmienie piersią po cięciu cesarskim
Karmienie piersią jest jedną z najbardziej naturalnych rzeczy jakie może doświadczyć świeżo upieczona mama. Czasami jednak kobietą zajmuje dużo czasu, zanim nauczą się, jak odpowiednio przykładać swojego malucha do piersi.
Przede wszystkim należy podkreślić, że karmienie piersią po cięciu cesarskim jest możliwe. Wszystkie mity na temat, tego że się nie powiedzie trzeba obalić. Oczywiście po porodzie zabiegowym przyszłe mamy mogą mieć trudności z karmienie. Może to wynikać z kilku powodów:
- osłabienie kobiety po cięciu cesarskim,
- późniejszy napływ pokarmu do piersi,
- zły stan dziecka po urodzeniu,
- osłabienie odruchu ssania malca po wspomaganym farmakologicznie porodzie,
Zobacz również:
- Koniec z mitem cesarki na życzenie
- Poród - cesarskie cięcie
- Ciężarna podróżniczka, czyli co powinna wiedzieć przyszła mama zanim wybierze się w podróż
- Objawy wczesnej ciąży
- Jak urozmaicać dietę dziecka?
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Czy masa ciała może wpływać na płodność kobiety?
Czas, w którym zaczniesz swojego malucha po porodzie przykładać do piersi będzie zależał od twojego samopoczucia. Często kobiety po cięciu cesarskim długo dochodzą do siebie. Wszystko poprzez znieczulenie zastosowane w czasie zabiegu. Odłożenie w czasie karmienia może spowodować, również zły stan dziecka. W czasie kiedy niemożliwe jest przystawienie dziecka do piersi, będziesz musiała odciągać pokarm. Jednak najczęściej pierwsze karmienie odbywa się zaraz po zakończeniu operacji na oddziale poporodowym.
Karmienie piersią po cesarskim cięciu może się okazać bardzo bolesne dla świeżo upieczonej mamy. Dolegliwości będą spowodowane uciskiem na ranę pooperacyjną, dlatego warto przyjąć wygodną pozycję podczas karmienia, aby jak najmniej nadwyrężać mięśnie. Bóle w podbrzuszu oraz bolesność samej rany, jest normalnym procesem, który z czasem będzie się poprawiał.
Początkowo karmienie po takim porodzie będzie na leżącą z powodu podanego znieczulenia. Potem jednak kobieta może w domu znaleźć odpowiednią pozycję, która dla niej będzie najwygodniejsza. Można zastosować kilka poniższych wskazówek, które na pewno się przydadzą w początkowej drodze odżywiania dziecka piersią:
- połóż poduszkę na podbrzuszu, na której możesz ułożyć dziecko,
- leżenie na boku pozwoli ci uniknąć naciskania na ranę,
- podeprzyj się w czasie karmienia poduszką,
Komentarze do: Karmienie piersią po cięciu cesarskim